Merkel’den Türkiye’ye Suriyeli yardımı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasında varılan mutabakat gereği Suriyeli sığınmacıların Avrupa'dan uzak tutulması karşılığında Türkiye'ye para yardımı yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Merkel, 3,5 milyon Suriyeli'nin barınma masrafları için ödeme yapma konusunda "Ben buna hazırım" dedi.

Merkel’den Türkiye’ye Suriyeli yardımı!

DW Türkçe’de yer alan bilgilere göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye yeni mali yardım yapılabileceğinin sinyalini verdi. Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ile Zagreb’de düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, yaklaşık 3,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'ye bu sığınmacıların barınma masrafları için gerekirse bir kez daha mali yardım yapılması gerektiğini söyledi. Merkel, “Örneğin ben buna hazırım” diye konuştu. Merkel, Plenkoviç ile görüşmesinde Avrupa Birliği (AB) sınırılarının korunması kapsamında, Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatını da ele aldıklarını belirtti.

5 MİLYAR 600 MİLYON EURO VERİLMİŞTİ

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2016 yılında varılan mülteci mutabakatında Türkiye'ye sığınmacılar için 6 milyar euroluk yardım teminatı verilmişti. AB verilerine göre bu meblağın 5 milyar 600 milyon eurosu Türkiye'ye aktarıldı.

Mutabakat, Türkiye'nin sığınmacıların Yunan adalarına geçişini engellemesinin yanı sıra, sığınma başvurusu reddedilenlerin de Türkiye'ye geri gönderilmesini öngörüyor.

Ancak Türkiye'den Yunan adalarına sığınmacı geçişleri hız kesmeden devam ediyor. Geçen Cuma’dan Pazartesi gününe kadar 730 kişinin Türkiye'nin Ege kıyılarından botla Yunan adalarına geçiş yaptığı açıklanmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...