Sözcü Plus Giriş

NATO’dan Suriye operasyonu için flaş açıklama!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladıklarını, farklı NATO üyeleri arasında görüş ayrılıklarının bulunduğunun da görüldüğünü, fakat bunun, IŞİD terör örgütüne karşı oluşturulan koalisyonu tehlikeye atmaması gerektiğini söyledi.

18:53 -
NATO’dan Suriye operasyonu için flaş açıklama!

Ukrayna'nın liman kenti Odessa'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, burada Ukrayna Avrupa ve Atlantik Entegrasyonu'ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmitro Kuleba ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye politikasını ve Rusya'nın bölgede artan etkinliği konusundaki görüşü konusunda gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, “NATO'nun üyeleri arasında bu konuda görüş ayrılıklarının olduğunu görüyoruz. Ancak bu, IŞİD'e karşı oluşturulmuş olan koalisyonu tehlikeye atmamalı” yanıtını verdi. NATO'nun Suriye'de inisiyatif alma olasılığı konusundaki soruyu da yanıtlayan Stoltenberg, Suriye'nin kuzeyinde son zamanlarda şiddet olaylarının azaldığının gözlemlendiğini ve kendilerinin bu çerçevede, Suriye'de sorunun siyasi yoldan çözülmesi konusunda bütün çabanın ortaya konması gerektiği görüşünde olduklarını kaydetti.

UKRAYNA BAŞBAKAN YARDIMCISI: TÜRKİYE İLE STRATEJİK ORTAĞIZ

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Dmitro Kuleba ise gazetecilerin ‘Rusya'nın Suriye'de artan etkisi konusundaki ne düşünüyorsunuz?' sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye ile Ukrayna'nın stratejik ortak olduklarını, Ukrayna'nın, Türkiye'nin Suriye'de bazı çıkarlarının olduğunu anladığını, diğer taraftan Türk-Ukrayna ilişkilerinin de gerek Ankara, gerekse Kiev açısından, en az Suriye konusu kadar önemli olduğunu dile getirdi. Stoltenberg'in ziyaretine ilişkin görüntüleri ise NATO yayınladı. DHA

Son güncelleme: 19:20 30.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more