Netanyahu’nun ardından ‘bombardımanı arttırın’ talimatı! AB’den skandal açıklama

İsrail güvenlik kabinesi orduya, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanın artırılması talimatını verdi. İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıda biri hamile 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle dünden bu yana hayatını kaybeden Filistinlerin sayısı 17'ye yükseldi. Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yazılı açıklamasında, "Gazze'deki Filistinli militanların gelişigüzel roket atışları acilen sonlandırılmalı. AB, İsrail'in güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor" diye ifadelerde bulunurken açıklamada hava saldırıları sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinlilere değinmemesi dikkati çekti.

Netanyahu’nun ardından ‘bombardımanı arttırın’ talimatı! AB’den skandal açıklama

Yediot Aharanot gazetesinin İsrailli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İsrail güvenlik kabinesi, Gazze’deki tırmanan gerginliği görüşmek üzere toplandı.

Güvenlik kabinesi, orduya, Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanın artırılması ve Gazze Şeridi çevresindeki birliklerinin takviye edilmesi yönünde talimat verdi.

Netanyahu saldırı sonrasında konuştu: Devam edeceğiz İlginizi Çekebilir Netanyahu saldırı sonrasında konuştu: Devam edeceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu gün içerisinde yaptığı açıklamada, orduya, Gazze Şeridi’ndeki gruplara yönelik geniş kapsamlı saldırılarına devam etmesi emri verdiğini ifade etmişti.

GAZZE’DEN İSRAİL’E 600 ROKET ATILDI

İsrail ordusundan, Gazze’ye yönelik hava saldırılarının devam ettiği açıklanırken, Filistinli grupların İsrail’in Gazze’ye yakın bölgelerine roket atmayı sürdürdüğü ifade edildi. Açıklamada, gerginliğin tırmandığı dünden bu yana Gazze Şeridi’nden İsrail’e 600 roket atıldığı öne sürüldü.

İsrail Kamu Yayın Kurulu’nun (KAN) İsrail Hava Kuvvetleri kaynaklarına dayandırdığı haberinde, dünden bu yana İsrail’in güney beldelerine Gazze Şeridi’nden 600 roket atıldığı aktarıldı.

Haberde, roketlerin büyük bölümünün İsrail’e ait “Demir Kubbe” hava savunma sistemince imha edildiği belirtildi.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 17’YE YÜKSELDİ

İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hamile bir kadının da aralarında bulunduğu 5 kişi daha yaşamını yitirdi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında 9 aylık hamile olan Emani el-Medhun (33), Abdullah Abdurrahim (22) ve Fadi Ragıb Bedran (31) hayatını kaybetti.

Açıklamada ayrıca İsrail’in Refah kentinin farklı bölgelerinde düzenlediği saldırılarda da Musa Hüseyin Muammer (24) ve Ali Abdulcevad’ın (51) yaşamını yitirdiği, devam eden saldırılar nedeniyle yaralanan Filistinlilerin sayısının 110’a çıktığı belirtildi.

Dünden bu yana süren İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 17’ye yükseldi.

AB’DEN SKANDAL AÇIKLAMA!

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yazılı açıklamasında, “Gazze’deki Filistinli militanların gelişigüzel roket atışları acilen sonlandırılmalı. AB, İsrail’in güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail halkına başsağlığı dileyen Mogherini, roket atışlarının İsrail halkına “tarif edilemez” acılar yaşattığını ve şiddeti körüklediğini kaydetti.

Mogherini’nin, açıklamasında İsrail’in hava saldırıları sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinlilere değinmemesi dikkati çekti.

İSRAİL-GAZZE ARASINDAKİ GERGİNLİK

Gazze Şeridi’nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle iki İsrail askerinin yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından sivil yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze’den roket atışları gerçekleştirilmişti.

Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu, dün abluka altındaki Gazze Şeridi’nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek savaş uçaklarıyla bölgeye hava saldırısı başlatmıştı.

İsrail’in dünden bu yana düzenlediği saldırılarda 14 aylık bir kız bebek ve hamile annesinin de aralarında bulunduğu 10 Filistinli yaşamını yitirmiş olmuş, 83 kişi yaralanmıştı. Gazze’den atılan roketler nedeniyle de 1’i Filistin asıllı 3 İsrailli ölmüştü.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde birçok yapıyı hedef aldığı saldırılarda içinde AA’nın ofisinin de bulunduğu bina yıkılmıştı. Yardımeli Derneği ise dün akşam İsrail’in, Gazze’de bürolarının bulunduğu binayı da bombaladığını duyurmuştu.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...