Sözcü Plus Giriş

Netanyahu’nun en kritik seçimi başladı! Tamam mı devam mı?

İsrail bugün erken genel seçimle sandık başında. Başbakan Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle belki de siyasi hayatının en zorlu seçimlerinden birine giriyor. Ülke genelinde oy verme işlemleri başlarken, son anketlerde Netanyahu'nun önde olduğu belirtiliyor.

09:41 -
Netanyahu’nun en kritik seçimi başladı! Tamam mı devam mı?

İsrail’de halk 120 sandalyeli meclise girecek milletvekillerini belirlemek için sandık başında oy kullanmaya başladı. Erken genel seçimde oy kullanma işlemi, yerel saatle sabah 07.00’de başladı. Sandıklar akşam saat 22.00’de kapanacak.

Ülke genelinde oy verme işlemi başladı.

Son yıllardaki en çekişmeli seçimlerden biri olacağı belirtilen seçimde 41 parti, 5 milyon 800 binden fazla seçmenin oyunu almak için yarışacak.
Seçimin kaderini belirleyecek olan kararsız seçmenlerin sandığa gidip gitmeyeceği ise merak konusu. 2015’te yapılan bir önceki genel seçimlerde katılım oranı yüzde 71.8’de kalmıştı.

Anketler Netanyahu’yu diyor

İsrail basınına yansıyan kamuoyu yoklamalarına göre, Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi’nin seçimi az farkla önde tamamlaması bekleniyor.
Likud’u, eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ile eski gazeteci Yair Lapid liderliğindeki Mavi-Beyaz ittifakının takip etmesi öngörülüyor.

Netanyahu’nun rakibi eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz erken saatlerde oyunu kullandı.

Seçim barajının yüzde 3,25 olduğu ülkede, 41 partiden 10 ila 14’ünün meclise gireceği tahmin ediliyor. Anketlere göre, hiçbir partinin tek başına iktidara gelmek için gerekli 61 sandalyeye ulaşması beklenmiyor, dolayısıyla İsrail’i yeni bir koalisyon hükümetinin beklediği ifade ediliyor.

Netanyahu’nun partisi Likud’un başını çektiği sağ partilerin 120 sandalyeli meclise en az 65 milletvekili sokacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle
Likud seçimden ikinci parti olarak çıksa dahi Netanyahu’nun, rakibi Gantz’a göre koalisyon hükümeti kurma şansının daha fazla olduğu yorumları yapılıyor. Zira bazı sağ partilerin Gantz-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümetinde yer almak istemeyeceği ileri sürülüyor.

İsrail vatandaşı yaklaşık 2 milyon Filistinliyi temsil eden partiler ise 2 ayrı ittifak çatısı altında seçimlere katılıyor. Haaretz gazetesinin
anketine göre, bu partilerden Eşitlik ve Barış için Demokrasi Cephesi (Hadaş) ile Değişim için Arap Hareketi’nin (Ta’al) kurduğu ittifakın 7, Ulusal Demokratik Birlik (Beled) ile Birleşik Arap Listesi’nin oluşturduğu ittifakın ise 4 milletvekili çıkarması bekleniyor.

Son güncelleme: 12:21 09.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more