Sözcü Plus Giriş

Netflix’ten Kaşıkçı sansürü: O programı yayından kaldırdı

Dijital film ve dizi platformu Netflix, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili kraliyet ailesini eleştiren bir içeriği, Suudi Arabistan devletinin talebiyle, bu ülkede yayından kaldırdı. Programda Ekim ayında İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Kaşıkçı üzerinden Prens Selman'ı eleştiriyordu. Öldürülmesine rağmen naaşı henüz bulunmayan, Riyad yönetimi tarafından yapılan soruşturma tıkanan Kaşıkçı cinayeti sonrasında bütün dünya Suudi Arabistan yönetiminden cevap beklemeye devam ediyor.

Güncellenme: 09:42, 02/01/2019
Netflix’ten Kaşıkçı sansürü: O programı yayından kaldırdı

Kraliyet ailesinin talebi, Amerikalı komedyen Hasan Minhaj’ın programının, ülkenin siber suçlar yasasını deldiği iddiası ile yapıldı. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Netflix yöneticileri de olayı doğruladı ve “ifade özgürlüğünü savunmakla birlikte ülke yasalarına uymak zorundayız” denildi.

Ancak Suudi Arabistan’daki Netflix üyelerinin bu platformda izleyemediği söz konusu bölüm, YouTube’da yer almaya devam ediyor. Kaldırılan bölümde, komedyen Minhaj, Ekim ayında İstanbul’da işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ı eleştiriyor.

Netflix, programın o bölümünü Suudi Arabistan'da yasakladı.

Netflix, programın o bölümünü Suudi Arabistan’da yasakladı.

YENİ Mİ ANLADINIZ?

Hasan Minhaj stand-up tarzında yayınlanan programın söz konusu ikinci bölümünde Muhammed Bin Salman ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “Yalnızca birkaç ay öncesine kadar veliaht Prens Muhammed Bin Salman, Batı tarafından, ‘Arap dünyasının ihtiyacı olan reformist’ olarak görülüyordu. Ama Kaşıkçı cinayeti sonrası ‘galiba o sandığımız gibi bir yenilikçi değil” diye düşünmeye başladılar. Aynı anda herhangi bir Müslüman’a sorsanız, “Hadi ya yeni mi anladınız! Onun veliaht prens olduğu ülke Suudi Arabistan!” derdi”.

Minhaj, Muhammed Bin Salman için Suudi Arabistan’da, “Kurşunların Babası” (Abu Rasasa) rumuzunun kullanıldığını ve bunun “En Gangster isim” olduğunu da söylüyor.

Yayınlanma Tarihi:09:35,