Sözcü Plus Giriş

New York Times’a konuşan yetkililer: 4 ayda Suriye’den ayrılacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen haftalarda aldığı Suriye'den çekilme kararı sonrasında sıcak bir gelişme yaşandı... New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer 2.000 ABD askerinin 4 ay içerisinde bölgeden ayrılacağını duyurdu.

12:17 -
New York Times’a konuşan yetkililer: 4 ayda Suriye’den ayrılacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de bulunan 2.000 ABD askerini ülkeden çekme kararı sonrasında yeni bir açıklama geldi. ABD Başkanı’nın yavaş yavaş ayrılacağını duyurmasının ardından ismini açıklamak istemeyen bir yetkili Suriye’den çıkış sürecinin takvimini verdi.

New York Times’a konuşan yetkililer, “Trump, askerlerinin 4 ay içerisinde çıkmasına karar verdi” ifadesini kullandı. 2 hafta öncesinde verilen kararda 30 gün süre veren Trump, son dönemde çekilme sürecinin yavaş olacağını dile getirmişti. Geçen hafta Irak’a giderek açıklamalarda bulunan Trump’ın bölgedeki yetkililere çekilme sürecinin aylar süreceğini dile getirmişti. New York Times, Trump’ın General Paul LaCamera’ya çekilme sürecinin aylar süreceğini söylediğini vurguladı.

Gazete, Trump’ın Suriye’den çıkma kararının arkasında bölgede olası bir krizin önüne geçilmesinin olduğunu dile getirdi. Trump’ın bazı kurmayları henüz çekilme takviminin detaylarının belli olmadığını ve bazı detayların belirsiz olduğunu aktardı. Yetkililer Trump’ın süreç ile ilgili olarak fikrini çok hızlı bir şekilde değiştirdiğini de vurguladı.

Son güncelleme: android-time 12:56 01.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more