Sözcü Plus Giriş

Ordu paylaştı sosyal medya yıkıldı: Yeti’nin izlerini bulduk!

Hindistan ordusu, efsanevi yaratık Yeti’ye ait çarpıcı bir iddiada bulundu. Ordunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Yeti’nin ayak izlerini bulduğu belirtilirken, fotoğraflar yayınlandı.

13:10 -
Ordu paylaştı sosyal medya yıkıldı: Yeti’nin izlerini bulduk!

Twitter'da yaklaşık 6 milyon takipçisi bulunan Hindistan ordusu, dağcılık keşif ekibinin Himalayalar'daki Makalu üssü yakınlarında efsanevi yaratık Yeti'ye ait olduğu düşünülen gizemli ayak izlerini ilk kez tespit ettiklerini duyurdu. İzlerin boyutu da, 81 cm'e 38 cm şeklinde verildi.

Ordu, ‘tarif etmesi güç olan' kar adamının geçmişte sadece Makalu-Barun Ulusal Parkı'nda görüldüğünü de ekledi. Paylaşıma bir de Yeti'ye ait olduğu belirtilen izlerin fotoğrafları da eklendi.

Araştırmayı yürüten ordu mensupları.

Keşfin 9 Nisan'da yapıldığı belirtilirken, ordunun ‘daha önceki raporları kontrol ettikten ve bulguların uyuştuğunu saptadıktan' sonra kamuya duyurmaya karar verdiği kaydedildi.

Yeti’ye ait olduğu öne sürülen ayak izleri.

Duyuru sosyal medyanın da gündemine oturdu. Kullanıcıların çoğu ‘bulgulara' inanmazken, Hindistan ordusu elinde kanıt olduğunu ve bu kanıtın konunun uzmanlarına teslim edildiğini söyledi.

ABD’de 2015’teki kar fırtınasında Boston şehrinde Yeti’nin görüldüğü iddia edilmişti.

Bilim insanları, Yeti'nin var olduğuna dair bir iz olmadığını belirtse de özellikle Himalayalar bölgesinde yaşayan halkın önemli bir kısmı var olduğunu düşünüyor. Kocaayak olarak da adlandırılan Yeti, primat-benzeri büyük bir yaratık olarak tasvir ediliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more