Pakistan’da otele saldırı

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde bulunan bir otele silahlı saldırı düzenlendi. Edinilen bilgilere göre güvenlik güçleri saldırganların 3'ünü etkisiz hale getirdi.

Pakistan’da otele saldırı

Pakistan’ın Gvadar kentindeki 5 yıldızlı bir otele yönelik silahlı kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Pakistan emniyeti polisin saldırganların otele girmesini engellediğini duyururken, saldırıyı Belucistan Özgürlük Ordusu üstlendi.

Polis yetkilisi Aslam Banguzlay’nin basına yaptığı açıklamaya göre saldırganlar, ülkenin güneyindeki Umman denizi kıyısındaki Gvadar kentindeki otele yerel saatler 16.50 sıralarında girdi. Banguzlay, henüz ölü ve yaralılarla ilgili bir bilgi paylaşmadı.

Gvadar’ın bağlı bulunduğu Belucistan Eyaleti Emniyet Müdürü Muhsin Hasan Butt da yaptığı açıklamada, otelde kalanların yüzde 95’inin sağ olarak kurtarıldığını söyledi. Butt saldırganların 2 ile 4 kişi arasında olduğunu kaydederek, “Saldırganlar botlarla gelerek eylemlerini gerçekleştirmiş olabilirler.” diye konuştu.

Saldırıyı Belucistan Özgürlük Ordusu’nun üstlendiği duyuruldu.

Saldırıya uğrayan otel, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesinin son noktası olan Gvadar’da yer alıyor. Özellikle Çin’in 50 milyar dolarlık yatırımıyla yürütülen Gvadar liman projesi içinde enerji, ulaşım, turizm ve inşaat alanında yatırımlar da yer alıyor.

Ayrılıkçı Belucistan terör örgütleri, CPEC’ten ve Belucistan’ın zenginliklerinden adil faydalanamadıkları için sık sık CPEC projesine saldırılarda bulunuyor.