Pentagon’dan Meksika duvarına 1 milyar dolar destek

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın inşaatı için Pentagon bütçesinden 1 milyar dolar kullanılmasına onay verdi.

Pentagon’dan Meksika duvarına 1 milyar dolar destek

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına örmeyi planladığı duvarın inşaatı için Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinden 1 milyar dolar kullanılmasına onay verdi.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Shanahan’ın, İç Güvenlik Bakanlığı ile Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin sınır güvenliği ile ilgili çalışmalarına 1 milyar dolarlık desteğin planlanması için ABD Kara Kuvvetleri İstihkam Komutanlığı’nı görevlendirdiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Bu fon, ABD’nin güney sınırına ilişkin 15 Şubat’ta yayınlanan ulusal acil durum ilanı kapsamında, İç Güvenlik Bakanlığı’nın, sınırın Yuma ve El Paso kısımlarında inşa edeceği 57 mil (92 kilometre) uzunluğunda 18 fit (5.5 metre) yüksekliğindeki demir parmaklıklar için ve bu bölgedeki yolların ıslahı ve ışıklandırılması amacıyla kullanılacak.”

Önceki haftalarda Kongre’ye sunulan Pentagon bütçesinde, Meksika sınırına örülecek duvarın da dahil olduğu “acil durumlar fonu” için 9.2 milyar dolar ayrılmıştı.

Trump’ın, Pentagon’un istihkam fonlarının Meksika duvarına harcanması talebi Kongre’den büyük tepki görmüştü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...