Sözcü Plus Giriş

Pentagon’un Afganistan barış planı basına sızdı

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Avrupa ülkelerine sunduğu Afganistan barış planında Amerikan askerlerinin beş yıl içinde ülkeden tamamen çekilmesinin öngörüldüğü iddia edildi.

00:46 -
Pentagon’un Afganistan barış planı basına sızdı

Pentagon’un hazırladığı ve Afganistan’da iktidarı Taliban ile Kabil hükümeti arasında paylaştırmayı öngören barış planının bazı detayları New York Times gazetesine sızdı. New York Times’ın Amerikalı ve Avrupalı yetkililere dayandırdığı haberinde, söz konusu plan kapsamında ABD’nin gelecek aylarda Afganistan’daki 14 bin civarındaki askerinin sayısını yarıya düşüreceği ileri sürülüyor.

İLGİLİ HABERAfganistan'da Taliban üretimi arttırdı uyuşturucu operasyonları yoğunlaştıAfganistan'da Taliban üretimi arttırdı uyuşturucu operasyonları yoğunlaştı

TAMAMI 5 YIL İÇİNDE ÇEKİLECEK

Afganistan’daki 8 bin 600 müttefik kuvvetin NATO öncülüğündeki Afgan ordusunu eğitmeye devam etmesi öngörülen planda, ülkede kalan Amerikan askerlerinin ise sadece terörle mücadele operasyonlarında yer alması düşünülüyor.

İLGİLİ HABERSon dakika haberi... Trump: Toprakların yüzde 100'ünü geri aldıkSon dakika haberi... Trump: Toprakların yüzde 100'ünü geri aldık

Henüz Avrupa ülkeleri ile görüşüldüğü belirtilen plana göre Amerikan ve uluslararası koalisyon askerlerinin tamamının 5 yıl içinde Afganistan’dan çekilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon sözcüsü Yarbay Kone Faulkner, “Bu konuda henüz alınmış bir karar bulunmuyor.” dedi.

İLGİLİ HABERPentagon sınıra bin asker daha gönderecekPentagon sınıra bin asker daha gönderecek

Pentagon’un barış planının ABD başkenti Washington ve Avrupa’da geniş bir kesim tarafından desteklendiği iddia ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump aralık ayında Afganistan, Irak ve Suriye’yi kastederek, ülkesinin “nihayetsiz savaşlardan” çekileceğini duyurmuştu.

Son güncelleme: 00:53 01.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more