Sözcü Plus Giriş

Prens William’dan Yeni Zelanda saldırısındaki camiye ziyaret

İngiltere tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William, terör saldırısına hedef olan Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki Nur Camisi'ni ziyaret etti.

14:56 -
Prens William’dan Yeni Zelanda saldırısındaki camiye ziyaret

 2 günlük Yeni Zelanda turu kapsamında Christchurch kentindeki Nur Camisi’ni ziyaret eden William, camilere yönelik terör saldırısını “tasviri imkansız bir nefret eylemi” diye nitelendirdi. Aşırı sağcı teröristin amacına ulaşmakta başarısız olduğunu göstermek için camiyi ziyaret ettiğini belirten William, “Terörist, beraberliği simgeleyen bir yere nefret ve bölünmüşlük ekmeye teşebbüs etti” dedi.

Halk, Prens William’a yoğun ilgi gösterdi.

Yeni Zelanda halkının terör saldırılarına verdiği tepkiyi de öven William, “Keskin bir ıstırap anında, dik ve birlikte durdunuz. Bir trajediye verdiğiniz tepkiyle, takdire şayan bir şey başardınız” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, ziyarette Prens William’a eşlik etti.

Prens William'a cami ziyaretinde Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern eşlik etti. William'ın cami saldırılarından sağ kurtulan Müslümanlarla da bir araya geldiği bildirildi.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart’ta düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi hayatını kaybetmiş, 3'ü Türk vatandaşı 50 kişi yaralanmıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more