Sözcü Plus Giriş

Putin’den nükleer anlaşma çıkışı: Sistemi temelinden sarsacak

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla ilgili konuştu. Putin, "ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilerek uluslararası güvenlik anlaşmalarıyla kurulan sistemin tümüyle sarsılmasına yönelik doğrudan bir adım attı" dedi.

16:03 -
Putin’den nükleer anlaşma çıkışı: Sistemi temelinden sarsacak

Putin, başkent Moskova’da düzenlenen Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Yönetim Kurulu toplantısında konuştu.

Yabancı istihbarat servislerinin, Rusya’daki faaliyetlerini artırmaya çalıştığını savunan Putin, “Yabancı istihbarat servisleri, Rusya’daki siyasi, ekonomik, bilimsel ve teknolojik bilgilere erişim sağlayabilmek için ellerinden geleni yapıyor. Bu girişimlere karşı modern metotlarla etkin şekilde mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

ABD’nin INF’den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Putin, “ABD, INF’den çekilerek uluslararası güvenlik anlaşmalarıyla kurulan sistemin tümüyle sarsılmasına yönelik doğrudan bir adım attı. Söz konusu adım, ülkelerin mevcut faaliyetlerine yönelik durumu olumsuz yönde değiştiriyor. Bu nedenle FSB çalışanları da dahil olmak üzere tüm birimlerin verilen görevleri hızlı ve etkin şekilde çözmelerini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Geçen ay başında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin SSCB ile 1987’de imzaladığı, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF’den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Putin ise INF'nin askıya alınmasına ilişkin kararnameyi hafta başında imzalamıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more