Sözcü Plus Giriş

Rezil fotoğrafı ortaya çıktı… Irkçı valiye tepki çığ gibi

ABD, ırkçı Ku Klux Klan'a üye olan ve o dönemde çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkan Virginia eyaleti valisi Ralph Northam'ı konuşuyor... 30 yıl önce çekilen ırkçı fotoğraf hakkında önce, "Bu iki kişiden biri benim" diyen fakat daha sonra, "Ben bu fotoğrafta yer almıyorum" açıklamasını yapan Northam'ın görevden alınması isteniyor. Fakat Northam, görevden ayrılmayacağını açıkladı.

09:35 -
Rezil fotoğrafı ortaya çıktı… Irkçı valiye tepki çığ gibi

30 yıl önce okuduğu tıp fakültesinin yıllığında ortaya çıkan ırkçı fotoğrafı nedeniyle Virginia eyaleti valisi Ralph Northam'a istifa baskıları artıyor. Vali düzenlediği basın toplantısında görevden ayrılmayacağını söyledi. Öte yandan daha önce fotoğraftaki iki kişiden birinin kendisi olduğunu kabul eden ancak hangisi olduğunu söylemeyen Vali, bugün yaptığı açıklamada kendisinin fotoğrafta olmadığını söyledi.

1984 yılında mezun olduğu tıp fakültesinin yıllığında yer alan ırkçı ve aşağılayıcı olduğu ifade edilen fotoğrafı nedeniyle özür diledi. Yayınladığı video mesajda Northam, o fotoğrafın kendisinin bugünkü düşüncelerini yansıtmadığını söyledi. Northam, “Eski kararlarımı ve yaptıklarımın o zaman ve bugün insanlara verdiği zararı geri alamam. Ama eskiden yaptıklarımın sorumluluğunu kabul ediyorum. Yeniden güveninizi kazanabilmek için çok çalışmaya hazırım” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yıllıkta yer alan fotoğrafta yüzü siyaha boyanmış bir kişi ve yanında Ku Klux Klan kıyafeti giymiş bir başka kişi daha görülüyor. Temsilciler Meclisi ve Virginia eyaleti meclisinin siyah üyeleri valiye istifa çağrısında bulundu.

Son güncelleme: android-time 09:38 03.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more