Sözcü Plus Giriş

Rus muhalif hakkında son dakika iddiası: Zehirlendi mi?

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı olan ve sık sık gözaltına alınan muhalefet lideri Aleksey Navalniy'nin sağlık durumu ile ilgili son dakika açıklamaları yapıldı. Rus makamlar alerji teşhisiyle hastaneye kaldırılan Navalniy'nin sağlık durumunun stabil olduğunu açıklarken, doktor Anastasiya Vasilyeva, Navalniy'in hapishanede zehirlenmiş olabileceğini iddia etti. Navalniy'nin avukatı, müvekkilinin zehirlendiğini duyurdu.

Sozcu.com.tr
13:02 -
Rus muhalif hakkında son dakika iddiası: Zehirlendi mi?

Vasilyeva, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın daha önce hiçbir alerjisinin bulunmadığına emin olduğunu belirterek, hapishanede diğer mahkumlarla aynı yemeği yediğini ifade etti. Hastanede Navalnıy’ı muayene etmesine izin verilmediğini kaydeden Vasilyeva, Navalnıy’ın, durumunu aktarmak için kendisine izin verdiğini bildirdi.

Vasilyeva, “Üçüncü kişilerin yardımıyla belirsiz kimyasal maddelerle zehirlenmeyi göz ardı edemeyiz” ifadelerini kullandı. Rus muhalifin kaldırıldığı 64 numaralı hastanede, ilgili bölümün doktoru Eldar Kazahmedov yaptığı açıklamada, muayenede Navalnıy’a “genel alerjik reaksiyon” tanısı konulduğunu belirtti.

Öte yandan Vasilyeva’nın bu açıklamasından çok kısa bir süre sonra Navalniy’nin avukatı açıklamada bulundu. Avukat, Navalniy’nin bilinmeyen kimsayal bir bileşenle zehirlendiğini açıkladı.

İLGİLİ HABERRusya'da muhalif siyasetçi Navalnıy alerjik reaksiyon tanısıyla hastaneye kaldırıldıRusya'da muhalif siyasetçi Navalnıy alerjik reaksiyon tanısıyla hastaneye kaldırıldı

Rus muhalif Navalnıy, “şiddetli alerjik reaksiyon” sonucu yüzünün şişmesi ve derisinde kızarıklıklar çıkması nedeniyle hafta sonu hastaneye kaldırılmıştı. Navalnıy, gösteri düzenleme kurallarını tekrar ihlal ettiği
gerekçesiyle 30 gün hapis cezasına çarptırılmıştı ve 24 Temmuz’dan bu yana hapishanedeydi. Rusya’da, Moskova Şehir Meclisi seçimlerine bağımsız adayların kaydının iptal edilmesi nedeniyle hafta sonu yapılan gösterilerde, polisin şiddetli müdahalesinin ardından İçişleri Bakanlığına göre, yaklaşık 300, muhaliflerin verilerine göre bin 500’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Son güncelleme: 14:04 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more