Sözcü Plus Giriş

Rusya, Ukrayna’yı uyardı: Çatışmaya yol açabilir

Rusya, Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçişinin, ‘NATO’nun da dahil olacağı askeri çatışmaya yol açabileceği’ uyarısında bulundu.

22:36 -
Rusya, Ukrayna’yı uyardı: Çatışmaya yol açabilir

Rusya Federasyon Konseyi, NATO'nun kuruluşunun 70'inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçiş prosedürlerini ihlal etme girişimleri, Rusya ile Ukrayna arasında, NATO'nun da dahil olacağı askeri çatışmaya yol açma riski taşıyor” denildi.

İLGİLİ HABERPoroşenko'ya şok... Ukrayna'da seçimler ikinci tura kaldı!Poroşenko'ya şok... Ukrayna'da seçimler ikinci tura kaldı!

NATO'nun, 2008 yılındaki Rus-Gürcü savaşında Gürcistan'ı desteklediği, Ukrayna'nın 25 Kasım 2018'de ‘Rus karasularına yasa dışı şekilde girmesine' de destek verdiği belirtilen açıklamada, “NATO, böylece bu iki ülkedeki iktidarları, yasa dışı hareket etmeleri ve yeni maceralara atılmaları konusunda cesaretlendiriyor” denildi.

İLGİLİ HABERNATO'da flaş iddia... 2 yıldır asker göndermiyorlarNATO'da flaş iddia... 2 yıldır asker göndermiyorlar

Rusya Federasyon Konseyi açıklamasında ayrıca, Rusya ile NATO'nun ‘karşılıklı saygı çerçevesinde, tarafların yasal hakları göz önünde bulundurarak, diktalardan ve ültimatomlardan kaçınarak yapıcı ilişkiler kurması gerektiği' ifade edildi.

Azak Denizi'nde geçen kasım ayında Rus ve Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya gelmişti. Rusya, Rus karasularına girdiği iddiasıyla Ukrayna gemilerine müdahalede bulunmuş ve Ukraynalı askerleri gözaltına almıştı.  DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more