Rusya’dan kritik S-400 açıklaması: Gecikme söz konusu değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Sistemin sevkıyatıyla ilgili konuşan Peskov, gecikme iddialarını yalanladı.

Rusya’dan kritik S-400 açıklaması: Gecikme söz konusu değil

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye teslimat sürecinin planlanan takvim doğrultusunda ilerlediğini ve herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını belirtti.

Peskov, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin talebi doğrultusunda S-400’lerin teslimatının öne alındığını anımsattı.

Teslimat sürecinin planlanan takvim doğrultusunda ilerlediğini ifade eden Peskov, “Türk tarafının ricası üzerine bu şekilde yapılıyor. Her şey plana göre ilerliyor. Herhangi bir gecikme söz konusu değil” dedi.

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport’tan Rus medyasına yapılan açıklamada da S-400’lerin Türkiye’ye sevkıyatıyla ilgili süreçlerde değişiklik olmadığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’nin S-400 almasını istemediğini ve bu konuda süre verdiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti.