Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan ses getirecek Bağdadi çıkışı: ABD’nin buluşuydu!

ABD'nin yaptığı operasyon sonrası ölü ele geçirilen terör örgütü IŞİD lideri Bağdadi gündemden düşmüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Lavrov, "Bağdadi, ABD'nin bir buluşuydu" dedi.

09:43 -
Rusya’dan ses getirecek Bağdadi çıkışı: ABD’nin buluşuydu!

Rusya’da yayın yapan ‘Rossiya 24’ kanalındaki bir programda konuşan Lavrov, IŞİD’in eski lideri Bağdadi’nin ölümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bağdadi’nin ölümü konusunda ABD’den farklı bir değerlendirme yapan Lavrov, “Bağdadi, ABD’nin bir buluşuydu. Savunma Bakanlığımız Bağdadi hakkında bir açıklama yaptı. Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz. Her şey tören havası ve sevinçle duyuruldu, ama ordumuz ilave bulgular üzerinde çalışıyor ve ABD’nin (Bağdadi’nin ölümüyle ilgili) söylediklerinin çoğunu halen teyit edemiyor” ifadelerini kullandı.

Bağdadi'nin daha önce çok kez ölü ilan edildiğini hatırlatan Lavrov, “Eğer gerçekten öldüyse, özellikle IŞİD'in kurulmasındaki ve halifeliği oluşturma çabalarındaki zararlı rolü dikkate alınırsa bu ve genel olarak teröristlerin yok edilmesi elbette olumlu bir adım” dedi. (AA)

Son güncelleme: 09:47 02.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more