Sözcü Plus Giriş

S-300’ü olan Çipras’tan bir garip S-400 açıklaması

Uluslararası kamuoyunun gündem maddeleri arasında Türkiye'nin Rusya'dan alma hazırlığı içerisinde olduğu S-400 füzeleri... Bu konuda açıklama yapan ve süreci eleştiren isimlerden biri de Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras... Fakat NATO üyesi olmasına rağmen Rus yapımı S-300 savunma sistemine sahip olan Çipras, "İstikrarsız bir komşu istemiyoruz" diyerek herkesi şaşkına çevirdi.

Sozcu.com.tr
08:30 -
S-300’ü olan Çipras’tan bir garip S-400 açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras, Türkiye’nin gündemindeki S-400 savunma sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yunan ulusal televizyon kanalı ANT1 TV’ye çıkan Çipras, birçok konuda Nikos Hatzinikolou’nun sorularını yanıtladı.

Yunanistan Başbakanı Türkiye ile ilgili olarak, “İstikrarsız bir komşu istemiyoruz. Siyasi istikrarı olan ve askıdaki meseleler için diyalog kanalları açık bir komşu istiyoruz” dedi. NATO üyesi olmasına rağmen Rus yapımı S-300 savunma sistemine sahip olan Çipras, buna karşılık akılları karıştıran bir açıklama yaptı. Çipras, S-400 süreci sonrasında Türkiye’nin başka bir eksene kayma ihtimalinin belirdiğini söyleyerek, “Türkiye’nin başka bir eksene kayması ihtimali bizi endişelendiriyor” dedi.

Röportajın sonunda gelen soruya kapsamlı bir yanıt veren Çipras’ın sahibi olduğu S-300 sistemi 2009 yılında Yunanistan’da konuşlandırılmıştı. Satın alındıktan 14 yıl sonra yani 2013 yılında Girit’te deneme atışı yapan S-300 sisteminin başarılı sonuç verdiği açıklanmıştı.

Son güncelleme: 08:37 17.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more