Sözcü Plus Giriş

Son 30 yılın en sert fırtınası Tayland’ı vurdu!

Tayland'da "son 30 yılın en sert fırtınası olabileceği" yönünde alarm verilen tropikal fırtına "Pabuk", ülkenin güney kesimindeki doğu sahilini vurdu.

Sozcu.com.tr
15:09 -

Tayland Meteoroloji Dairesi Genel Direktörü Phuwieng Prakhammintara, basına verdiği demeçte, azami hızı saatte 70 kilometre olan tropikal fırtınanın, öğleden sonra Nakhon Si Thammarat şehrini etkisi altına aldığını belirtti.

Phuwieng, bölgede gece boyunca sağanak ile su taşkınları yaşanmasının beklendiği uyarısında bulundu. Tayland Afet Önleme ve Azaltma Kurumu, fırtına öncesinde Nakhon Si Thammarat’ta yaklaşık 5 bin 700 kişinin güvenli yerlere tahliye edildiğini aktardı.

10’dan fazla şehri etkisi altına alması beklenen fırtına ve yağışların, ünlü turistlik yerlerden Samui, Tao ve Phangan adalarında da etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Dairesi’nden sabah yapılan açıklamada, dalga boyunun doğu kıyısındaki Tayland Körfezi’nde 3 ila 5 metre, batı kıyısındaki Andaman Denizi’nde ise 2 ila 3 metreye ulaştığı bildirildi.

Körfez tarafında güçlü rüzgar ve deniz yükselmesine karşı uyarıda bulunulan açıklamada, tüm gemilere yarına kadar limanda kalmaları çağrısı yapıldı.

Son güncelleme: android-time 16:50 04.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more