Sözcü Plus Giriş

ABD-Kuzey Kore gerilimi yeniden tırmanıyor: Karşılık veririz

İngiltere'nin başkenti Londra'daki NATO zirvesinin yankıları binlerce kilometre uzakta da hissediliyor. Dün Kuzey Kore'yle ilgili çarpıcı ifadeler kullanan ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt Kim Jong-Un'dan geldi.

Sozcu.com.tr
16:18 -
ABD-Kuzey Kore gerilimi yeniden tırmanıyor: Karşılık veririz

ABD Başkanı Donald Trump, dün NATO zirvesinin ilk gününde basın mensuplarının karşısına çıkmış, nükleer müzakerelerin durma noktasına geldiği Kuzey Kore’yle ilgili çarpıcı ifadeler kullanmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un için ‘Roket adam’ tabirini kullandığını hatırlatan Trump, “Bunu söylüyorum çünkü, o roketler göndermeyi seviyor değil mi?” dedi.

Ardından Kuzey Kore’ye gözdağı veren Trump, “Dünyadaki açık ara en güçlü ülkeyiz. En güçlü orduya sahibiz. Umarım bunu kullanmamız gerekmez ama eğer olursa yapmamız gerekeni yaparız” diye konuştu.

‘SONUÇLARI ÇOK KÖTÜ OLUR’

Trump’ın bu sözlerinin ardından Kuzey Kore’den yanıt gecikmedi. Reuters’ın Kore Merkezî Haber Ajansı’ndan (KCNA) aktardığı habere göre, Kuzey Kore lideri Kim, Trump’ın sözlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

KCNA’da yayımlanan açıklamada, “Kuzey Kore’ye uygulanacak herhangi bir askeri müdahale, ABD için çok kötü sonuçlara yol açar. Eğer ABD askeri güç kullanırsa, Kuzey Kore buna her aşamada karşılık verecektir” denildi.

Son güncelleme: 10:06 05.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more