Sözcü Plus Giriş

ABD siyasetinde flaş gelişme… Ve adaylıktan çekildi

ABD'de gelecek yıl yapılacak Başkanlık Seçimleri için Demokratların aday adayı olan eski Kongre üyesi Beto O'Rourke yarıştan çekildiğini açıkladı.

Sozcu.com.tr
08:01 -
ABD siyasetinde flaş gelişme… Ve adaylıktan çekildi

Haberi Twitter hesabından paylaştığı mesajla duyuran O’Rourke, “Kampanyamız her daim açıkça görmek, dürüstçe konuşmak ve kararlı davranmak üzerineydi” ifadesini kullandı.

Ülkeye hizmetlerinin süreceğini ima eden fakat adaylıktan çekildiğini duyuran 47 yaşındaki siyasetçi, 2018 seçimlerinde Texas’ta Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’a kaybettikten sonra geçen mart ayında Başkanlık yarışına girmişti.

Senato yarışında O’Rourke, onlarca yıldır yapılan seçimlerde en başarılı Demokrat olmuştu. O’Rourke’nin yürüttüğü kampanya ülke genelinde ses getirmiş ve eski ABD Başkanı Barack Obama’yla kıyaslanmıştı.

İyi görünüşü, kaykaycı ve punck rock’çı geçmişiyle birlikte tutkulu konuşmaları O’Rourke’yi ülke genelindeki liberaller arasında sevilen bir figür haline getirmişti.

Fakat Texas doğumlu siyasetçi o enerjisini 20’den fazla demokrat adayın bulunduğu Beyaz Saray yarışına taşıyamadı.

TRUMP’TAN DEĞERLENDİRME: EYVAH…

ABD Başkanı Donald Trump, O’Rourke’nin yarıştan çekilme haberine kendine has üslubuyla yanıt verdi.

Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump, ”Eyvah! Beto yarıştan çekildi oysa ki başkan olmak için doğduğunu söylemişti. Hiç öyle olduğunu zannetmiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Son güncelleme: 10:50 02.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more