Sözcü Plus Giriş

ABD-Türkiye ilişkilerinin en kritik döneminde yemin etti

Ankara-Washington ilişkilerinde ciddi sorunların yaşandığı bir dönemde kritik gelişme... ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda yemin ederek büyükelçilik görevine resmen dün başladı.

Sozcu.com.tr
07:44 -
ABD-Türkiye ilişkilerinin en kritik döneminde yemin etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Satterfield’ın yemin törenine ilişkin Twitter’dan yazılı bir açıklama yaptı.

Satterfield’in yemin törenine katılmaktan keyif aldığını belirten Pompeo, “Elçi Satterfield, bu pozisyona büyük tecrübe ve bilgi katacak. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde çıkarlarımızı temsil edecek Satterfield’e sahip olduğumuz için şanslıyız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2017’de göreve başlamasının ardından aynı yıl içinde Türkiye’deki görev süresi dolan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamıştı.

Bass’ın Ankara’dan ayrılmasının ardından yaklaşık 1,5 yıl Türkiye’ye büyükelçi ataması yapılmamıştı. Trump, 1,5 yılın
ardından 16 Şubat’ta ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için Satterfield’ın adaylığını açıklamıştı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; ABD Senatosu da 28 Haziran’da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için daha önce ismi açıklanan Satterfield’ın görevini onaylamıştı.

ÇOK DENEYİMLİ BİR DİPLOMAT

ABD Dışişleri Bakanlığının en kıdemli kariyer diplomatlarından biri olarak öne çıkan Satterfield, 1980’den beri özellikle Ortadoğu’da birçok farklı görevde bulundu.

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar olarak görev yaptığı dönemde Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus ve Suudi Arabistan büyükelçiliklerinde de birçok farklı görevde yer aldı.

Son güncelleme: 14:53 15.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more