Sözcü Plus Giriş

ABD yerleşik siyasetinden Trump’a Türkiye çağrısı

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine ait ilk parçaların dün Türkiye'ye gelmesinin ardından ABD yerleşik siyasetinden de ilk hamle geldi.

Sozcu.com.tr
07:40 -
ABD yerleşik siyasetinden Trump’a Türkiye çağrısı

Senato’nun iki kritik komisyonunun Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanları, ortak bir açıklama yayınlayarak, Başkan Donald Trump’a yasaların öngördüğü üzere Türkiye’ye yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Açıklamanın altında Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Inhofe ve Kıdemli Demokrat üye Jack Reed ile Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch ve Kıdemli Demokrat üye Bob Menendez'in imzası bulunuyor.

Ortak açıklamada, “Kongre hem Demokratları hem de Cumhuriyetçileri kapsayan sağlam bir temelde şunu açıkça belirtti: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış yönlendirilmiş bir şekilde S-400’leri satın almasının sonuçları olmalı” ifadesi yer aldı.

İLGİLİ HABERABD medyasından flaş iddia: Beyaz Saray devreye girdi ve...ABD medyasından flaş iddia: Beyaz Saray devreye girdi ve...

S-400’lerin satın alınmasının Türkiye’nin Putin Rusya’sıyla stratejik işbirliğini öngören rahatsız edici işaretler verdiği ve bunun F-35 programı için de tehdit niteliği taşıdığı belirtilirken, tüm bunların bir sonucu olarak Başkan Trump’a CAATSA’nin (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) gerektirdiği şekilde Türkiye’ye yaptırım uygulama çağrısı yapıldı.

Inhofe, Reed, Risch ve Menendez, ayrıca ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) Türkiye’nin proje ortağı olduğu F-35 programından çıkarması yönünde çağrı yaptı.

İLGİLİ HABERS-400'ler dünyada bomba etkisi yarattıS-400'ler dünyada bomba etkisi yarattı

YERLEŞİK SİYASET RAHATSIZ

Maryland eyaletinin Demokrat Senatörü Chris Van Hollen da Twitter'dan “Türkiye'nin bir müttefikin yapmayacağı çok kötü bir tercih yaptığını” belirtmişti.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve kıdemli üye Michael McCaul da ortak bir açıklamayla Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’a Türkiye’nin F-35 programına katılımını sonlandırması çağrısı yapıldı.

İLGİLİ HABERBugün itibarıyla Türkiye dünyada ilk ve tek ülke olduBugün itibarıyla Türkiye dünyada ilk ve tek ülke oldu
Son güncelleme: 13:09 13.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more