Sözcü Plus Giriş

ABD’den bir operasyon açıklaması daha

ABD'de üst düzey bir yetkilinin yaptığı son dakika açıklamasında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapacağı operasyona ABD'nin müdahalede bulunmayacağı belirtildi.

18:17 -
ABD’den bir operasyon açıklaması daha

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, Pentagon’un Trump’ın Suriye kararından haberdar olduğunu söyledi.

Yetkili, “Bakan Esper, hafta sonu bu konuda, Genelkurmay Başkanı Milley, Bakan Pompeo, Büyükelçi O’brien ve başkan ile irtibat halindeydi.” dedi.

ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan yetkili, “Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik” ifadesini kullandı.

Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye’nin üzerinde mutabık kaldığı “güvenlik mekanizması” alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.

“DESTEKLEMİYORUZ AMA…”

Çekilecekleri alanların nereleri kapsayacağına ilişkin sorulara yanıt vermeyen yetkili, hava sahasının açılmasına ilişkin ise, şu aşamada bilgisi olmadığını belirtti.

“Bu operasyonu desteklemiyoruz” diyen yetkili, hava sahasının açılmamasına ilişkin bir belirti de görmediğini ifade etti.

Pentagon yetkilisi, “Bakan Esper, bu konudan etkilenen ortaklarımız ve Kongreyi bu konuda bilgilendirecek” dedi. AA

 

İLGİLİ HABERSon dakika... Trump'tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlarSon dakika... Trump'tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlar

 

İLGİLİ HABERSon dakika... Sınır ötesine operasyon tezkeresi Meclis'e sunuluyorSon dakika... Sınır ötesine operasyon tezkeresi Meclis'e sunuluyor

 

Son güncelleme: 10:23 08.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more