Sözcü Plus Giriş

Savaş tehdidinin altında kalmadı! Dediğini yaparsa…

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'a ait petrol tesislerinin vurulmasına ilişkin, "faili bildiklerini" ve "muhtemel bir saldırıya hazır oldukları" mesajı verdi. 

Sozcu.com.tr
08:41 -
Savaş tehdidinin altında kalmadı! Dediğini yaparsa…

ABD Başkanı Trump, Saudi Aramco’ya ait tesislerin vurulmasına ilişkin Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı.

Trump mesajında, “Suudi Arabistan petrol sahası saldırıya uğradı. Faili bildiğimize inanmak için sebebimiz var, teyide bağlı olarak biz (hedefe) kilitliyiz ve silahlarımız dolu. Fakat (Suudi Arabistan) Krallık’tan bu saldırının müsebbibinin kim olduğunu duymayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump, Riyad’dan gelecek cevaba göre hangi koşullarda harekete geçeceklerini belirleyeceklerini bildirdi.

İLGİLİ HABERBölgede gerilim had safhada! Savaşı telaffuz ettiBölgede gerilim had safhada! Savaşı telaffuz etti

İRAN’DAN TEPKİLER PEŞ PEŞE GELDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’ın devlet petrol şirketi Aramco’nun tesislerine yönelik cumartesi günkü drone saldırısından İran’ı sorumlu tutarken, Tahran’dan peş peşe çok sert tepkiler gelmişti.

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, “Herkes bilmeli ki tüm Amerikan üsleri ve uçak gemileri, İran’a 2 bin kilometre mesafede, füzelerimizin menzilindedir” ifadelerini kullanmıştı. Hacızade, Tahran’ın savaşa hazır olduğunu da sözlerine eklemişti.

Hacızade, “Washington’ın askeri olarak harekete geçmesi halinde, Katar’daki El-Udeyd, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Az-Zafra ve Umman Körfezi’ndeki ABD gemilerinin hedef alınacağını” vurgulamıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi de, “ABD’nin ‘maksimum baskı’ uygulama politikası, görünüşü göre başarısız oldu, ‘maksimum yalan’ politikasına doğru yön değiştirdi” açıklaması yapmıştı.

İLGİLİ HABERABD Dışişleri Bakanı Pompeo, doğrudan İran'ı suçladıABD Dışişleri Bakanı Pompeo, doğrudan İran'ı suçladı

Şİİ HUSİLER ÜSTLENDİ AMA…

Saudi Aramco'nun Abkayk ve Hurai tesislerine yönelik saldırıyı Yemen'deki Husiler üstlenmişti. Suudi Arabistan, Yemen'de İran'ın desteklediği Şii Husilere karşı Batı destekli koalisyonun öncülüğünü yapıyor.

Saldırıları Husilerin gerçekleştirmesi için insansız hava araçlarının Yemen'den Suudi Arabistan'ın orta kesimine kadar yüzlerce kilometre uçması gerekiyor.

Bu nedenle uzmanlar, saldırıların kuzeyden, yani İran ya da Irak'ın kuzeyindeki Şii müttefikleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinin üstünde duruyor.

.

Son güncelleme: 11:25 16.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more