Sözcü Plus Giriş

ABD’den skandal açıklama! Hem de görüşmeler sürerken…

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin Ankara-Washington hattında çalışmalar sürerken, ABD'den skandal niteliğinde bir açıklama geldi. Amerikan Yönetimi, ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) silah, araç ve mühimmat desteği vermeyi sürdürdüğünü açıkladı.

Sozcu.com.tr
07:25 -
ABD’den skandal açıklama! Hem de görüşmeler sürerken…

ABD Savunma Bakanlığı’nın IŞİD’le Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, Pentagon’da düzenlenen basın toplantısına Türkiye ile yürütülen güvenli bölge konusuyla başladı.

Maier, “Kullanılmaya hazır silahlar ve araçları SDG’ye sağlamaya devam ediyoruz. Gönderdiğimiz destekle ilgili şeffafız. Her ay Türkiye’ye, bu silah ve araçların listesini içeren bir rapor gönderiyoruz” dedi.

Amerikalı üst düzey yetkili, güvenli bölge için “güvenlik mekanizması” ifadesini kullandı. “Kürt savaşçı” olarak nitelendirdiği YPG’li teröristlerin bu alandan çekildiğini savunan Maier, yerlerine ise Arap savaşçıların geldiğini öne sürse de, YPG’nin bölgede güç bulundurduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABEREsad'dan terör örgütü PKK uzantılarına karşı flaş mektupEsad'dan terör örgütü PKK uzantılarına karşı flaş mektup

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI SORULDU

Toplantının soru cevap bölümünde, Chris Maier’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İki hafta içinde bir sonuç çıkmazsa kendi harekât planlarımızı devreye sokacağız” açıklaması da soruldu.

Reuters’tan Irees Ali, Erdoğan’ın çıkışını “Kuru gürültü olarak mı değerlendiriyorsunuz, yoksa ciddiye alıyor musunuz” diye sordu.

ABD’li yetkili ise şu yanıtı verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın niyetinin ne olabileceğiyle ilgili detaylara değinmeyeceğim fakat ABD perspektifinden sizlere söyleyebilirim ki, güvenlik mekanizmasının uygulanması konusunda Türk ordusu ve Türk hükümetiyle günlük bazda yoğun olarak temas halindeyiz.”

İFADE FARKLILIĞI DA SORULDU

Türkiye’nin “güvenli bölge”, ABD’nin ise “güvenlik mekanizması” demesinin farklı imaları olduğunun altını çizen ve “Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin kontrol ettiği bir alan olacak mı” sorusuna is Maier’in yanıtı şu oldu:

“Güvenlik mekanizması ifadesini kullanıyoruz, çünkü burada başarmaya çalıştığımız şeye yönelik askeri perspektif açısından daha münasip olduğunu düşünüyoruz.”

SDG’ye komuta eden YPG, Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeyi kontrolü altında tutuyor. Türkiye, YPG’yi terör örgütü olarak tanımlıyor ve bölgede gerçekleştirilen terörle mücadelede bir başka terör örgütünün kullanılmasını kıyasıya eleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı bir açıklamada, ABD ile yapılan görüşmelere atfen, “İki hafta içinde bir sonuç çıkmazsa kendi harekât planlarımızı devreye sokacağız” demişti.

Son güncelleme: 13:28 19.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more