Sözcü Plus Giriş

ABD’li eski subay İran’a çok önemli bilgileri sızdırdı

Reuters'ın son dakika olarak bildirdiği haberde, Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görev almış eski bir subayın İran'a ABD'li istihbarat görevlileri hakkında önemli bilgiler sızdırdığı bildirildi.

Sozcu.com.tr
18:47 -
ABD’li eski subay İran’a çok önemli bilgileri sızdırdı

ABD’li kaynaklara dayandırılan habere göre, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görev almış eski bir karşı istihbarat subayı, İran’a ABD’nin ulusal güvenliğine ciddi zarar verebilecek bilgiler verdi.

Adının Monica Witt olduğu açıklanan subayın, ABD’yi hedef alan bir siber saldırı sırasında İran’a yardım ettiği belirtildi.

Monica Witt’in fotoğrafını ABD’li yetkililer basınla paylaştı. Reuters

İran Devrim Muhafızlarının sponsor olduğu bir konferans için 2012’de İran’a gittiği belirten Witt’in, Ağustos 2013’te İran’a geçtiği ve halen İran’da olduğu belirtildi.

İddianamede, Witt’in çok gizli bir Pentagon programının kod adını ve misyonunu İranlı yetkililerle paylaştığı ve ABD’nin bir karşı casusluk ajanın ismini İran’a verdiği kaydedildi. ABD Hava Kuvvetlerinde 1997’den 2008’e kadar görev yapan Witt, 2010’a kadar da özel soruşturmalar bölümünde savunma üstlenicisi olarak çalıştı.

Yetkililer, Witt’in, yabancı istihbarat ve karşı casusluk koleksiyonuyla ilgili çok gizli milli savunma bilgilerine erişimi olduğunu vurguladı.

HAZİNE BAKANLIĞI YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, siber saldırıdan İranlı iki şirketi sorumlu tutuldu. Bu şirketler New Horizon ve Net Peygard Samavat olarak açıklandı.

Net Peygard’ın siber saldırılar için Amerikalı eski ya da hâlâ görevde olan devlet personelini hedef aldığı, New Horizon’ın ise dünya çapında konferanslarla İran Deverim Muhafızlarına destek sağladığı ve bu toplantılar sırasında çeşitli istihbarat elemanlarının görevlendirildiği iddia edildi.

İLGİLİ HABERTrump ve Xi Jinping mart ayında bir araya gelecekTrump ve Xi Jinping mart ayında bir araya gelecek
Son güncelleme: 10:56 18.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more