Sözcü Plus Giriş

Suriye’de flaş gelişme! ABD’nin YPG/PKK bahanesi kalmadı

İç savaşın 7 yıldır sürdüğü Suriye'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. ABD'nin Suriye'de kara gücü olarak tanımladığı terör örgütü YPG/PKK, Fırat'ın doğusundaki IŞİD bölgelerinin tümünü işgal etti. Böylelikle ABD'nin YPG/PKK'yı destekleme gerekçesi de ortadan kalkmış oldu.

00:15 -
Suriye’de flaş gelişme! ABD’nin YPG/PKK bahanesi kalmadı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, YPG/PKK ve ABD, Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor ilinin Bagoz beldesinde sıkışan son terör örgütü IŞİD’li grupla akşam saatlerinde anlaşmaya vardı.

500 IŞİD’Lİ TESLİM OLMAYI KABUL ETTİ

Belde merkezinin dışında kalan bahçeler ve kamp alanlarında sıkışan yaklaşık 500 IŞİD’li teslim olmayı kabul etti. IŞİD’lilerin ilerleyen saatlerde silahlarını bırakarak bulundukları yerden çıkarılmaları bekleniyor.

İLGİLİ HABERABD'den PKK/YPG'yi koruma planıABD'den PKK/YPG'yi koruma planı

Diğer taraftan, gündüz saatlerinde Bagoz beldesinden kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin çıkışı sürdü.

Bu gelişmeyle Fırat nehrinin doğusunda Irak sınırıyla arada yer alan bölgenin neredeyse tamamı terör örgütü YPG/PKK işgaline girdi. Fırat’ın doğusunda, yalnızca Kamışlı ilçe merkezinde bir havaalanı ve askeri tugay ile Haseke il merkezinde Kevkep Dağı, güvenlik karesi ve 156. Tugay Suriye hükümetinin kontrolünde bulunuyor.

ABD’NİN BAHANESİ KALMADI

Böylelikle, 2014 yılında IŞİD karşıtı koalisyon çatısı altında Suriye iç savaşına müdahil olan ABD’nin, Suriye’de bulunma ve YPG/PKK’lı teröristlere destek vermek için bahanesi kalmadı.

ABD’nin IŞİD ile mücadele sonrası terör örgütü YPG/PKK’ya sağladığı silahları ne zaman toplamaya başlayacağı merak ediliyor. Washington yönetimi Türkiye’ye bu konuda verdiği sözü yinelemişti.

İLGİLİ HABERABD: YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruzABD: YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz

IŞİD’lilerin Suriye’de varlık gösterdiği tek alan olan çöl bölgesi ise Suriye hükümetinin elinde bulunuyor.

ABD yönetiminde ve güvenlik bürokrasisinde Suriye’den çekilmeye muhalefet eden bazı yetkililerin “IŞİD ile mücadeleyi çeşitli şekillerde sürdürme”yi savunduğu biliniyor.

SURİYE’DEKİ SON DURUM

Fırat nehrinin doğusundaki son bölgesini kaybeden IŞİD’in işgal alanı Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 2’sine geriledi.

Terör örgütü YPG/PKK ise Suriye topraklarının yüzde 28’ini işgal ediyor.

Suriye hükümeti, ülkenin yaklaşık yüzde 60’ında hakimiyetini sürdürürken, askeri muhalifler ve diğer silahlı grupların kontrol ettiği alan ülke topraklarının yaklaşık yüzde 10'una karşılık geliyor.

ABD’nin Suriye’de müttefiki YPG/PKK işgalindeki alanda 18 üssü ve 2 bin civarı personeli bulunuyor. AA

Son güncelleme: 10:54 18.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more