Sözcü Plus Giriş

Açıklamalar peş peşe: NATO’da Türkiye gerilimi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye'yi eleştirerek, "NATO beyin ölümü yaşıyor" açıklamasına Almanya Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri'nden çok sert yanıt geldi.

Sozcu.com.tr
09:51 -
Açıklamalar peş peşe: NATO’da Türkiye gerilimi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Economist dergisine verdiği röportajda Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak ve terör koridorunu ortadan kaldırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı eleştirerek, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözlerine sarf etmişti.

NATO içerisindeki müttefiklerin koordine olmadan hareket ettiğini öne süren Macron’a yanıt, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den geldi.

Berlin’de bir basın toplantısına katılan Merkel, Macron’un aşırı tepki verdiğini söyledi. Merkel, “Fransa Cumhurbaşkanı görüşlerini aktarmak için keskin ifadeler seçti. Ben NATO’daki ülkelerin ortaklığını bu şekilde görmüyorum. Bence NATO güvenliğimizin mihenk taşı olarak önemini koruyor” dedi.

İLGİLİ HABERMacron'dan çok sert sözler: Beyin ölümü gerçekleştiMacron'dan çok sert sözler: Beyin ölümü gerçekleşti

Stoltenberg ise Reuters’a açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, NATO’nun geçmişte de zorluklardan geçtiğini dile getirerek, 1956’daki Süveyş Krizi ve 2003’teki Irak Savaşı’nı hatırlattı.

Son güncelleme: 15:08 10.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more