Sözcü Plus Giriş

Araplardan Türkiye rezaleti… Adeta akıl tutulması yaşıyorlar

Uluslararası kamuoyu nezdinde etkisini yitiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Türkiye'ye yönelik açıklamalarda bulundu... Ebu Gayt, "Türkiye'nin bölgedeki nüfuzundan dolayı endişeleniyoruz" dedi.

Sozcu.com.tr
16:11 -
Araplardan Türkiye rezaleti… Adeta akıl tutulması yaşıyorlar

İç karışıklığın, şiddetin ve kaosun bitmek bilmediği Orta Doğu’da tartışma yaratan bir açıklama geldi. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’ın açıklamaları uluslararası kamuoyunda gündem oldu… Son dönemde Türkiye ve İran’ı eleştiren açıklamalarda bulunan Ebu Gayt bugün katıldığı bir etkinlikte de bu ifadelerini yineledi.

Emirlik’in Stratejik Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’nde bir sempozyuma katılan Ebu Gayt, Türkiye ve İran’ın bölgede artan nüfuzundan dolayı endişesinin arttığını söyledi. Aralık ayının ortasında da İran ve Türkiye’yi Arap ülkelerinin işlerine karışmakla eleştiren bir dönem Mısır’ın dışişleri bakanı olarak da görev yapan Ebu Gayt’in sözleri alay konusu oldu.

İLGİLİ HABERWall Street Journal'dan kapsamlı analiz: Türkiye rest çekiyor ve kazanıyorWall Street Journal'dan kapsamlı analiz: Türkiye rest çekiyor ve kazanıyor

İsrail basını Osmanlı ve Pers devletlerinin Orta Doğu’da geçmişte de söz sahibi olduğunu söyleyerek Arap Birliği Genel Sekreteri’nin sözlerinin hatalı olduğunu vurguladı. İsrail’in çok okunan gazetelerinden Jerusalem Post, “Pers ve Osmanlı İmparatorluğu, tarihte bölgeyi domine etmişlerdir. Dolayısıyla Türkiye ve İran’ın Suriye ve Irak üzerinde etkisi olması bir anomali değil” şeklinde gelişmeyi değerlendirdi.

İLGİLİ HABERLibya'da bulunan Habertürk ekibine saldırıLibya'da bulunan Habertürk ekibine saldırı
Son güncelleme: 08:47 26.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more