Sözcü Plus Giriş

Başbakan açıkladı… İspanya’da bütçe krizi erken seçime götürdü

Bütçe krizinin yaşandığı İspanya'da erken seçim kararı alındı. Başbakan Sanchez, Madrid'de yaptığı basın toplantısında seçimlerin 28 Nisan'da yapılacağını açıkladı.

12:28 -
Başbakan açıkladı… İspanya’da bütçe krizi erken seçime götürdü

Başbakan Pedro Sanchez, Olağanüstü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Başbakanlık konutunda (Moncloa) yaptığı basın açıklamasında, erken seçime gitme kararı aldıklarını duyurdu. “İspanya’nın kaybedecek bir dakikası yok. İspanya ilerlemek zorunda” diyen Sanchez, 2019 devlet bütçesinin reddedilmesinden sonra Meclis’in feshedilerek 28 Nisan’da erken genel seçime gitme kararı alındığını açıkladı.

Sanchez, seçim kampanyasına benzer şekilde yaptığı konuşmasında, görevde oldukları yaklaşık 8.5 aylık sürede 13 yasa çıkarıldığını ve 25 kanun hükmünde kararnameye imza attıklarını vurguladı. Sosyalist hükümetin önceliklerini “ekonomik büyümeyi sağlamlaştırmak ve onurlu istihdam yaratmak, İspanyolların refahını yeniden inşa etmek ve devlet kurumlarını demokratikleştirmek” olarak sıralayan Sanchez, “ekonomik krizden sonra son 7 yılda İspanya’nın en sosyalist bütçesi” olarak nitelendirdiği 2019 devlet bütçesinin kabul edilmemesinden, muhalefetteki sağ görüşlü partileri sorumlu tuttu.

Sanchez, “Sağ, hepimizin değil sadece onların dahil olduğu bir İspanya fikrini savunuyor” dedi. Katalonya sorununa ilişkin, “Bağımsızlık yanlıları devletin hangi pozisyonda durduğunu her zaman bildi” diyen sosyalist lider, “Diyalogdan asla vazgeçmeyeceğim çünkü bölgesel krizi çözmek için doğru yolu diyalogla bulabiliriz. Ben, boğayı boynuzlarından tutanların arkadaşıyım” şeklinde konuştu.

Son anketlerden sağ koalisyonu çıkmıştı

Öte yandan, İspanya’da en son aralık ayında yayımlanan anketler, olası bir genel seçimde, aşırı sağ destekli bir sağ koalisyonunun iktidara gelebileceğini işaret etmişti. Anket sonuçlarında mevcut durumda iktidarda olan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yüzde 24.4, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) yüzde 20.7, liberal ve sağ görüşlü Vatandaşlar (C’s) yüzde 18, sistem karşıtı ve aşırı sol görüşlü Birlikte Yapabiliriz (UP) yüzde 15 ve ilk defa İspanya’da meclise girmesi beklenen aşırı sağ görüşlü Vox yüzde 10.6 oy oranlarında belirtilmişti.

Son güncelleme: 10:24 04.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more