Sözcü Plus Giriş

BM’den gündeme bomba gibi düşecek Kaşıkçı raporu!

Birleşmiş Milletler tarafından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için hazırlanan rapor tamamlandı. BM raporunda, “Kaşıkçı cinayeti Suudi yetkililer tarafından önceden planlandı. Suudi Arabistan cinayetle ilgili soruşturmayı ciddi şekilde engelledi" denildi.

20:20 -
BM’den gündeme bomba gibi düşecek Kaşıkçı raporu!

Birleşmiş Milletler tarafından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için hazırlanan rapor tamamlandı. Raporda çarpıcı detaylar yer aldı. BM Özel Raportörü Agnes Callamard raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Deliller, Kaşıkçı cinayetinin Suudi yetkililer tarafından işlendiğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERSuudiler, Kaşıkçı raporunu hazırladı: Prens mesajlaştı ama...Suudiler, Kaşıkçı raporunu hazırladı: Prens mesajlaştı ama...

“ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLDİ”

Cinayetle ilgili Türkiye’nin yürüttüğü çabaya değinen Callamard, “Türkiye’nin etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf soruşturması Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandı. Kaşıkçı’nın öldürülmesi uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlalidir” dedi. Callamard, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ziyaretine desteğinden dolayı Türkiye’ye de teşekkür etti.

İLGİLİ HABERBM Raportörü, Kaşıkçı cinayeti için Çağlayan'daBM Raportörü, Kaşıkçı cinayeti için Çağlayan'da

BM EKİBİ “ÜRPERTİCİ VE ÜRKÜTÜCÜ” SES KAYITLARINI DİNLEDİ

“Türkiye’nin uluslararası hukuk çizgisindeki etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf soruşturma çabası Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandı.” ifadesini kullanan Callamard, Suudi Arabistan’ın soruşturmayı yürüten Türk yetkililere olay yeri incelemesi için uluslararası standartlara göre yeterli zaman ve erişim izni vermediğinin altını çizdi.

Callamard, diplomatik misyonların yasal kullanımına ilişkin yükümlülükler de dahil Kaşıkçı’nın öldürülmesinin uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlali olduğuna vurgu yaparak, diplomatik misyonların dokunulmazlığının asla bir cinayete olanak tanıyamayacağına ve yaşam hakkını ihlal edemeyeceğine işaret etti.

İLGİLİ HABERPompeo'ya tepki: Kaşıkçı'yı sormak yerine el pençe divan durduPompeo'ya tepki: Kaşıkçı'yı sormak yerine el pençe divan durdu

Açıklamada, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, “Türk İstihbarat Teşkilatı tarafından elde edilen ürpertici ve ürkütücü ses kayıtları” da dahil bazı hayati bilgilere ilişkin Callamard ve ekibinin erişiminin sağlandığı belirtildi.

Callamard ayrıca, Kaşıkçı cinayetinin dünyadaki gazetecilerin, insan hakları savunucularının, aktivistlerin ve farklı rejim muhaliflerinin öldürülmesinin bir parçası olduğuna dikkati çekerek, “Güvenlik için yurt dışına kaçmak gitgide daha az güvenilir bir korunma şekline dönüştü. Uluslararası toplum bu tür eylemlere karşı güçlü ve kolektif bir tavır almak zorunda.” yorumunda bulundu. AA

Son güncelleme: 10:42 11.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more