Bölgede gerilim had safhada! Savaşı telaffuz etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'ın devlet petrol şirketi Aramco'nun tesislerine yönelik cumartesi günkü drone saldırısından İran'ı sorumlu tutarken, Tahran'dan peş peşe çok sert tepkiler geldi. Önce Devrim Muhafızları, hemen ardından Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye tehdit dozu yüksek mesajlar gönderdi.

Bölgede gerilim had safhada! Savaşı telaffuz etti

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, “Herkes bilmeli ki tüm Amerikan üsleri ve uçak gemileri, İran’a 2 bin kilometre mesafede, füzelerimizin menzilindedir” ifadelerini kullandı. Hacızade, Tahran’ın savaşa hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Hacızade, “Washington’ın askeri olarak harekete geçmesi halinde, Katar’daki El-Udeyd, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Az-Zafra ve Umman Körfezi’ndeki ABD gemilerinin hedef alınacağını” ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi “ABD’nin ‘maksimum baskı’ uygulama politikası, görünüşü göre başarısız oldu, ‘maksimum yalan’ politikasına doğru yön değiştirdi” açıklaması yaptı.

POMPEO İRAN’I HEDEF ALDI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ruhani ve Zarif diplomasiyle meşgul gibi görünse de Suudi Arabistan'a yönelik yaklaşık 100 saldırının arkasında Tahran var. Gerilimin düşürülmesi yolundaki tüm çağrıların ortasında İran, dünyanın enerji tedarikine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattı” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm dünyaya İran'ın saldırılarını açıkça ve kesin surette kınama çağrısı yapan Pompeo, enerji piyasalarına yeterli miktarda tedarik sağlanması için ABD'nin müttefikleriyle çalışacağını belirtmişti.

Bölgede çok tehlikeli gelişme... Doğrudan suçladı İlginizi Çekebilir Bölgede çok tehlikeli gelişme... Doğrudan suçladı

Şİİ HUSİLER ÜSTLENDİ AMA…

Saudi Aramco'nun Abkayk ve Hurai tesislerine yönelik saldırıyı Yemen'deki Husiler üstlenmişti. Suudi Arabistan, Yemen'de İran'ın desteklediği Şii Husilere karşı Batı destekli koalisyonun öncülüğünü yapıyor.

Saldırıları Husilerin gerçekleştirmesi için insansız hava araçlarının Yemen'den Suudi Arabistan'ın orta kesimine kadar yüzlerce kilometre uçması gerekiyor.

Bu nedenle uzmanlar, saldırıların kuzeyden, yani İran ya da Irak'ın kuzeyindeki Şii müttefikleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinin üstünde duruyor.

Bu arada, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, saldırıların ülkenin ham petrol üretimini günde 5.7 milyon varile düşürdüğünü açıklamıştı. Bu rakam ise Krallığın günlük üretiminin yaklaşık yarısına tekabül ediyor.

TÜRKİYE’DEN KINAMA MESAJI

Türkiye de saldırıyı kınayan ülkeler arasında yer aldı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki ayrı tesise insansız hava araçlarıyla düzenlendiği bildirilen saldırıları kınıyoruz. Bu vesileyle bölgede ve Körfez’de güvenlik ve istikrara zarar verecek her türlü provokatif adımdan
kaçınılmasının önemini tekrar vurguluyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...