Sözcü Plus Giriş

Brexit’te kritik gelişme: Tarih belli oldu

Arapsaçına dönen Brexit süreciyle ilgili sıcak bir gelişme yaşandı... Avrupa Birliği, Brexit'in 31 Ocak 2020'ye ertelenmesi talebini kabul etti.

Güncellenme: 16:38, 28/10/2019
Brexit’te kritik gelişme: Tarih belli oldu

Avrupa Birliği ile İngiltere arasında bitmek bilmeyen Brexit sürecinde sıcak bir gelişme yaşandı… Avrupa Birliği’nin 27 üyesi, İngiltere’nin Brexit’i esnek bir şekilde 31 Ocak 2020’ye kadar erteleme talebini kabul ettiğini duyurdu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk sosyal medya hesabından kararın yazılı prosedürün onaylanmasından sonra resmileşeceğini duyurdu. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği üye ülkelerinin İngiltere’nin Brexit’i 31 Ocak 2020’ye erteleme talebini kabul ettiklerini açıkladı. Tusk Twitter’da yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği üye ülkeleri İngiltere’nin Brexit’i 31 Ocak 2020’ye erteleme isteğini kabul etme konusunda anlaştılar” dedi.

Tusk, aynı zamanda kararın yazılı bir prosedürle resmi hale getirileceğini belirtti. Bu durumda AB liderlerinin kararı resmiyete dökmek için birebir görüşme yapmalarına gerek kalmayacak. Bu kararla birlikte İngiltere eğer bir anlaşmanın onaylanması durumunda erken bir tarihte Avrupa Birliği’nden ayrılabilecek.

Avrupa Birliği yetkilileri kararın salı ya da çarşamba günü resmiyet kazanacağını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi:12:33,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more