Sözcü Plus Giriş

Büyük kutlamalarla açıldı: Ütopya şehri görücüye çıktı

Kuzey Kore'de yıllardır merakla beklenen "ütopik şehir" Samjiyon resmen açıldı... Kuzey Kore lideri Kim Jong-un rejiminin en önemli yatırımlarından biri olarak tanımlanan Samjiyon'da 4.000 konut ve 380 kamu binası yapıldı.

Sozcu.com.tr
13:57 -
Büyük kutlamalarla açıldı: Ütopya şehri görücüye çıktı

Ekonomik uçurumun en belirgin olduğu ülkelerin başında gelen Kuzey Kore’de şatafatlı bir tören ile “sosyalist ütopya” açıldı. Samjiyon kenti Kim Jong-un’un katılımıyla havai fişekler eşliğinde görücüye çıktı.

Samjiyon’da çok sayıda tesis de bulunuyor.

Ülkenin resmi gazetesi Rodong Sinmun açılış sırasında çekilen fotoğrafları kullanırken, karla kaplı kentte 4.000 konut ve 380 kamu binası yapıldığını açıkladı. Kuzey Kore tarafından yapılan resmi açıklamada ise kayak tesisi, otel, hastane ve kültür merkezlerinin yer aldığı belirtildi.

Yapımı yıllar süren kentin açılışını Kim Jong-un yaptı

Pyongyang yönetiminin ülkede kutsal kabul edilen Paektu Dağı’nın eteklerinde kurulan kenti kendi kendine yeten bir ekonomi yaratma çabasında olduğu aktarıldı. Devlet medyasının “modern uygarlık timsali” olarak tanıttığı ve “sosyalist ütopya” olarak tasarlandığı iddia edilen kentin yapımı sırasında Pyongyang yönetiminin işçilere paralarını vermediği ve çok az yemek verdiği iddiaları ortaya atılmıştı.

Kentte kış turizmine odaklanılacak.

Öte yandan Kuzey Kore’de yaşanan kriz sebebiyle kentin inşaatının yıllarca devam ettiği açıklandı.

Son güncelleme: 17:57 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more