Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu ve Stoltenberg’den ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bügün İstanbul'da basının karşısına çıktı. Çavuşoğlu ve Stoltenberg açıklamalarda bulundu. PYD ile ilgili bir soruya Stoltenberg kaçamak yanıt verdi. NATO Genel Sekreteri, "PYD koalisyon güçleri üyesidir ve ortak düşmanımıza karşı savaşmaya devam ediyor" yanıtını verdi.

Sozcu.com.tr
11:39 -
Çavuşoğlu ve Stoltenberg’den ortak basın toplantısı

Barış Pınarı Harekâtı’nda üçüncü gün yaşanırken, İstanbul’a gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu basının karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu. Bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek Stoltenberg, “Türkiye ittifakımızın çok önemli bir üyesi” dedi.

Çavuşoğlu, “Müttefiklerimizin dayanışmasını görmek isteriz” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, “NATO, Türkiye ile savunma sistemleri ile Türkiye’nin güney sınırlarını korumaktadır. NATO, Türkiye’deki askeri sistemlere 5 milyon dolardan fazla yatırım yaptı dolayısıyla bu NATO’nun Türkiye’yle dayanışma gösterdiğinin bir göstergesi” dedi.

Açıklamalarına devam eden Stoltenberg, “Türkiye çok zor bir bölgenin tam sınırında Bizim burada ortak düşmanımız var, IŞİD. Uluslararası toplum mutlaka koordineli bir şekilde IŞİD’lilerin orada nasıl tutulacağını bulmak zorunda. Teröristlerin kaçmasına müsaade edilmemeli. Türkiye’nin güvenliğini sağlamak görevimiz. Kazanımlar tehlikeye atılmamalı” dedi.

“NATO’NUN TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİ YOK”

Stoltenberg, bir dönem ciddi bir gerilime sebep olan S-400 krizi ile ilgili olarak da, “Türkiye Rusya’dan S-400 almış durumda. Türkiye’nin bu konuyla ilgili bazı nedenleri olabilir ancak koordinasyon ve müttefik uçakları açısından sorun teşkil edebilecek bir uyumsuzluk ortaya çıkabilir” dedi.

Basın toplantısı sırasında, NATO’nun terör örgütü PYD’ye yaklaşımı ve bakışı üzerine gelen bir soruya Stoltenberg, “NATO’nun kamuya açık bir terör örgütü listesi yok. PYD koalisyon güçleri üyesidir ve ortak düşmanımıza karşı savaşmaya devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye geldiğimizde ise müttefiklerimiz konusunda bir fikir birliği yoktur, Koalisyon’un bir parçasıdır, terörle mücadele edeceğiz ama Suriye’nin kuzeyinde biz yer almıyoruz. NATO güçleri bulunmuyor” dedi.

Çavuşoğlu, sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve iftiralar hakkında da, “Kara propagandayı daha önce de gördük. Kararlığımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bu tür kara propagandaların işe yaramadığını gördük. Sivil ölümleri olduğunu iddia ediyorlar ama siviller konusunda kimse Türkiye’ye ders veremez” dedi.

Detaylar geliyor…

Son güncelleme: 17:48 11.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more