Çavuşoğlu’ndan NATO’ya çağrı: Bizim için de istenmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO'yla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "NATO Tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmeli. Baltık için istenen bizim için de istenmeli" dedi.

Çavuşoğlu’ndan NATO’ya çağrı: Bizim için de istenmeli

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani’yle görüştükten basın toplantısında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’nun müttefiklerini koruma anlamında planlarının belirli aralıklarla yayımlandığını hatırlatarak kuzeyin Baltık ülkelerini ve güneyin Türkiye’yi kapsadığını aktardı.

Çavuşoğlu, NATO’yla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“NATO’nun tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmesi lazım. Güvenlik endişelerini karşılamada bazı ülkeler itiraz ederse bu kez NATO içinde birlik olmaz. NATO içinde kararlar zaten konsensüsle olur. Biz Baltık ülkelerine yönelik NATO’nun mukabele planına karşı değiliz ama Baltık ülkeleri için istenenin bizim için de istenmesi lazım.

‘BAZI TEKLİFLERİ OLDU’

“Biz de müttefikiz. Bunun görüşmelerini sürdürüyoruz” diyen Çavuşoğlu, “NATO Genel Sekreteri’nin bazı teklifleri oldu. Onu müzakere ediyoruz. Kendi aramızda da Milli Savunma Bakanımız ve askerlerimizle, bizim arkadaşlarımızla yine görüşmeler var. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz konular var. NATO Liderler Toplantısı öncesi bu konularda bazı adımları karşılıklı atmak istiyoruz. Neticede farklı görüşler olabilir. Önemli olan orta yolun bulunmasıdır. Biz de bu çaba içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...