Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çarpıcı açıklama: Gülücük atıyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 'Küresel Mülteci Forumu'nda konuştu. Erdoğan, Suriye'nin yeniden imarı için destek çağrısı yapıldığında "dünya devlerinin sadece gülücük attığını" söyledi. Erdoğan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerine yönelik projelerin hayata geçirilmesi için de donörler konferansı düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.

Sozcu.com.tr
13:18 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çarpıcı açıklama: Gülücük atıyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları özetle şöyle:

* İmkanları bizden katbekat fazla ülkeler mültecilere kotalar koyarken biz ırk, din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan herkese kucak açtık.

* Birkaç münferit hadise dışında mültecileri ötekileştirecek, dışlayacak, onları düşmanlaştıracak hiçbir üzücü olay yaşanmadı.

* Suriyelilerin çalışma izni almalarının yasal zeminini hazırladık. İstihdam edilmelerini teşvik ettik.

* Suriye’de kalıcı istikrar ve normalleşmenin tesisinde geri dönüşler, en az terörle mücadele kadar önemlidir. Mültecilerin yurtlarına dönüş hakkı tartışma götürmez. Suriye’de geri dönüşün tesisi en az terörle mücadele kadar önemlidir.

* İmkanları bizden katbekat fazla ülkeler mültecilere kotalar koyarken biz ırk, din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan herkese kucak açtık.

* Avrupa Birliği’nin mülteciler için Türkiye’ye 3+3 milyar Euro yardım sözü vardı; şu ana kadar gelen destek 2 milyar Euro seviyesinde

* Sığınmacılar için bütçemizden harcadığımız rakam 40 milyar doları aştı. Dışarıdan gelen yardım ise son derece sınırlı. AB’den 450 milyon Euro geldi geliyor diyorlar ancak henüz gelmiş değil.

* Önümüzdeki dönemde Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesine yönelik projenin hayata geçmesi kapsamında bir donörler konferansı düzenlemeyi arzu ediyoruz; BM’nin bu konuda ön ayak olmasına önem veriyoruz.

* Suriye’nin yeniden imarı için destek verin dediğimiz zaman dünyanın devleri bize sadece gülücük adıyor.

* Petrol kuyularını korumak için harcanan çaba, varil bombalarından kaçan çocuklar için harcanmadı.

* Petrol kuyularında bulunan petrolü gelin beraber çıkaralım, Suriyeliler için harcayalım diyorum, yanaşmıyorlar.

Son güncelleme: 07:44 18.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more