Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülteci açıklamasına Macaristan’dan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği, mültecileri Avrupa Birliği ülkelerine gönderme konusuyla ilgili Macaristan'dan kritik bir açıklama geldi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Eğer Türkiye mülteciler için kapıyı açarsa, güneyimizdeki Sırbistan sınırında güç kullanırız" ifadesini kullandı.

11:01 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülteci açıklamasına Macaristan’dan yanıt

Önceki gün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Macaristan Başbakanı Viktor Orban gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hafta sonu gerçekleşen yerel seçimde bazı kilit şehirlerin yönetimini kaybeden Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz dönemde gündeme getirdiği, mülteci konusu hakkında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ordumuzu işgalci olarak nitelerseniz kapıları açarız, 3.6 milyon mülteciyi size yollarız” sözlerini gündeme getiren Orban, “Eğer Türkiye, mevcut mülteci akınına yüzbinlerce yeni göçmen gönderirse, Macaristan sınırını ve Sırbistan-Macaristan hattını korumak için güç kullanmak zorunda kalırız ve biz böyle bir hamle yapmak istemiyoruz” dedi.

Son güncelleme: 11:38 17.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more