Sözcü Plus Giriş

Dehşet verici tablo: Maalesef Türkiye’de de çok yaygın! Hemen bırakın

Türkiye'de de çok yaygın olan elektronik sigaralarla ilgili her gün dehşet verici haberler geliyor. Ancak az sonra okuyacağınız olay, e-sigaraların yarattığı tahribatı göstermesi açısından oldukça kritik... ABD'de 18 ay elektronik sigara kullanan bir genç, akciğerlerinde ortaya çıkan gizemli bir hastalıkla karşı karşıya kaldı.

Sozcu.com.tr
08:08 -
Dehşet verici tablo: Maalesef Türkiye’de de çok yaygın! Hemen bırakın

Illinois eyaletinde yaşayan 18 yaşındaki Adam Hergenreder şu anda 70 yaşında bir kişinin akciğerlerine sahip.

Geçen ay hastaneye kaldırılan ve durumunu öğrenen genç öğrenci, “Bu küçük aletin ciğerlerime yaptığı şeyi düşünmek korkutucu” dedi.

İLGİLİ HABERDikkat! Bas bas bağırıyorlar: Tek bir nefes bile...Dikkat! Bas bas bağırıyorlar: Tek bir nefes bile...

CNN’in haberine göre; Adam, ABD’de elektronik sigara kaynaklı gizemli akciğer hastalığına yakalanan ve çoğu genç yaştaki yüzlerce kişiden sadece biri. Fakat doktorlar, bu hastalığa neyin yol açtığını henüz tespit edebilmiş değil.

ABD’de elektronik sigaralarla ilgili bir düzenleme yapılması yolunca çağrılar artarken, Başkan Donald Trump Yönetimi, tütün dışında diğer tüm aromalı e-sigara likitlerini yasaklamaya hazırlanıyor.

İLGİLİ HABERİlk araştırma: E-sigarada bu likitler öldürüyorİlk araştırma: E-sigarada bu likitler öldürüyor

Bu hastalık başına gelmeden önce eğitim gördüğü üniversitede güreşçi olduğunu söyleyen Adam Hergenreder, “Bir daha güreşemeyebilirim, çünkü güreş çok fiziksel bir spor ve ciğerlerim o eforu kaldıramayabilir” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede elektronik sigara bağlantılı olması muhtemel 450’yi aşkın akciğer hastalığı vakası bulunduğunu açıklarken, kurum bu durumu “salgın” olarak nitelendiriyor.

Öte yandan yetkililer geçen günlerde California, Illinois, Indiana, Minnesota, Oregon ve Kansas’ta elektronik sigara bağlantılı altı ölüm yaşandığını teyit etti.

Son güncelleme: 12:50 13.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more