Sözcü Plus Giriş

Dünya bu görüşmeye kilitlendi: İki liderden bomba ifadeler

Türkiye'nin haklı gerekçelerle başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'nı eleştirerek "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Trump, Londra'da bir araya geldi. İki lider aralarındaki anlaşmazlığı gözler önüne seren sert açıklamalarda bulundu. Macron ve Trump'ın görüşmesinin en önemli gündem maddesi ise Türkiye oldu.

Sozcu.com.tr
17:35 -

Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak ve terör koridorunu ortadan kaldırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı eleştirerek, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün Londra’da kendisini sert sözlerle eleştiren ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.

İki lider gündem üzerine değerlendirmelerde bulunurken tarafların yaptığı açıklamalar Washington-Paris hattında yaşanan gerilimin dinmediğini gözler önüne serdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “NATO hakkındaki açıklamalarım birçok insanı sarstı ama ben sözlerimin arkasında duruyorum” dedi. Öte yandan Macron, “NATO masasının etrafında terörizmin aynı anlamı yok” ifadesini kullanarak yaşanan terör örgütü YPG/PYD/PKK gerilimini gündeme getirdi.

Yoğun bir görüşme trafiğinin yaşandığı Londra’da Cumhurbaşkanı Erdoğan da İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ofisi Downing 10 numaraya geldi.

“TÜRKİYE NASIL S-400 ALIR?”
Basının karşısına çıkan Macron, Türkiye hakkında da iddialarda bulundu. Macron, “Bugün ortak düşmanımız terör örgütleri. Üzgünüm ama masada ortak bir terör örgütü tanımı yok. Türkiye’nin IŞİD konusundaki muğlak yaklaşımı güvenliğimize zarar veriyor ve bu konu çözülmeli” dedi. Macron, “Bu NATO zirvesinde Türk tarafından bir açıklama bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Macron, krize sebep olan Rus hava savunma sistemi S-400’lerle ilgili olarak da, “NATO üyesi bir ülke olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması nasıl mümkün olabilir, teknik olarak bu mümkün değil” dedi.

NATO Zirvesi öncesinde sert açıklamalarda bulunan Macron ile Trump kozlarını bu sefer kameralar önünde paylaştı.

TRUMP: YAPTIRIMI KONUŞUYORUZ
ABD Başkanı Donald Trump ise, S-400 konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını düşündüğünü söyledi. Trump, selefi Barack Obama’nın Türkiye’ye karşı tutumunu da eleştirdi.

Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili bir soruya, “Ona bakıyoruz şu anda, hatta bu konu hakkında konuşuyoruz” yanıtını verdi. Trump, “Bildiğiniz gibi Türkiye bizden Patriot satın almak istedi fakat Obama yönetimi buna izin vermedi. Ama başka bir sistemi alacak oldukları zaman izin verdi” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERSon dakika... NATO'nun 1 numarasından flaş Türkiye çıkışıSon dakika... NATO'nun 1 numarasından flaş Türkiye çıkışı

Londra’da basının karşısına Macron ile çıkan Trump, “Fransa ile iyi ilişkilerimiz vardı. Şimdi birkaç ufak sorunumuz var ama bunları çözmeyi umuyoruz. Macron ile birlikte NATO’nun daha esnek olması gerektiğini düşünüyoruz. NATO büyüyor ve güçleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Johnson’ın ofisindeki toplantıya katılacak. Burada Erdoğan’ın, Merkel, Macron ve Johnson ile fikir alışverişinde bulunması bekleniyor.

Öte yandan Trump, “NATO’nun gerekliliklerini yerine getirmeyen ülkelerin çaresine bakılacak, belki ticaret kanalıyla” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERMelania Trump'tan çıplak kareleri ile ilgili çarpıcı yorumMelania Trump'tan çıplak kareleri ile ilgili çarpıcı yorum
Son güncelleme: 08:36 04.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more