Sözcü Plus Giriş

Erdoğan yüzüne bile bakmadı, tekrar gündeme taşıdı

Dünyanın dikkatle izlediği G20 Zirvesi bugünkü kapanış oturumuyla son bulurken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uluslararası kamuoyunun gündeminden düşmeye yüz tutan bir cinayetin tekrar manşetlere taşınmasına aracılık etti.

Sozcu.com.tr
13:22 -
Erdoğan yüzüne bile bakmadı, tekrar gündeme taşıdı

Kapanış oturumunun ardından Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen zirveye ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terörle ve kültürel ırkçılıkla mücadele konusundaki hassasiyetinin özellikle de adaletin tesisine verdiği önem
sebebiyle olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

İLGİLİ HABERErdoğan görüşmesinin ardından Trump'tan flaş S-400 açıklamasıErdoğan görüşmesinin ardından Trump'tan flaş S-400 açıklaması

“Biz bu hassas tavrı, geçen yıl vahşi bir cinayete kurban giden merhum Gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinde de gösterdik. Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği içerisinde çalışarak Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerinin örtülmesine müsaade etmedik. Geçen hafta kamuoyuyla paylaşılan rapor,  cinayetle ilgili pek çok gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletlerin, Özel Raportör Callamard’ın raporunun arkasında durarak gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Kaşıkçı cinayetinin, tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturulması ayrıca en üstten en alta kadar sorumlularının tamamından hesap sorulması uluslararası toplumun öncelikli görevidir.”

Bir gazetecinin G20 süresince Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS) ile görüşüp görüşmediğini sorması üzerine Erdoğan, kendisiyle bir görüşme yapmadığını söyledi.

Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin açığa kavuşturulması sorumluluğunun kimde olduğu ve açığa çıkarmanın nasıl olabileceğine yönelik bir soru üzerine ise şunları söyledi:

“Kaşıkçı’nın öldürülmesi esnasındaki bilgiler, kayıtlar onları dinledim. Bu kayıtları dinlediğim için biliyorum ki bu kayıtları MBS’in gönderdiği kişilere de istihbarat teşkilatımız dinletti, onlar da biliyorlar. Hatta onların tespitleri çok daha ileri, ‘Bu bir vahşettir, fecaattir vesaire’ gibi. Hatta çok daha burada söylenemeyecek kadar ağır olan ifadeler söz konusu. İlk etapta Türkiye’ye iki uçakla gönderilen 15 kişi bu işin failleridir ve bu işi
meydana çıkarması gereken de birinci derecede MBS’dir. Çünkü telefon görüşmemizde bu konuyla ilgili bu sözü verdi ama şu ana kadar yapılmış herhangi bir şey yok. Bunu onlar çıkaracak meydana, başka yerde fail aramalarına gerek yok zira kendilerinin eski Dışişleri Bakanının söylemiş olduğu yalanlar var, MBS’e söylettikleri yalanlar var, bu kadar açık. Daha ne söyleyeyim.”

“Bunu onların meydana çıkarması lazım, belgeler ortada, kayıtlar ortada” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her şeyden önce bir insan öldürülüyor, bu kadar hafif mi? Medya olarak, uluslararası medyanın buna çok daha ileri derecede sahip çıkması lazım. Dolar her şeyi satın alıyor mu? Alamayacağı bir şeyler de olması lazım, alamayacağı bir şeyin de kalem olduğuna inanıyorum. Kalemi satın alamaması lazım, düşünceyi satın alamaması lazım.”

İLGİLİ HABERErdoğan-Trump görüşmesine ilişkin arka arkaya açıklamalarErdoğan-Trump görüşmesine ilişkin arka arkaya açıklamalar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM’nin raporunda da cinayetten sorumlu tutulan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile G20 sırasında birçok kez yakın noktalara bulundu.

Hatta dün çekilen aile fotoğrafında ABD Başkanı Donald Trump’ın sol tarafından Veliaht Prens Selman, sağ tarafında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yer almıştı. Fakat Erdoğan’ın Suudi Prens’le hiçbir teması olmadı.

Son güncelleme: 07:08 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more