Erdoğan’dan BM Genel Kurulu’nda kritik açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Brezilya Cumhurbaşkanı Bolsonaro, ABD Başkanı Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin ardından kürsüye çıkarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Dünyamız küresel düzeyde adaletsizliğin yol açtığı sancıyla yüz yüze. Dünya beşten büyüktür, zihniyetimizi değiştirme zamanı çoktan gelmiştir" dedi. Konuşması sırasında güvenli bölge ve Filistin haritasını gösteren Erdoğan, 2015 yılında yaşamını kaybederek dünya gündemine gelen ve Suriye krizinin sembolü olan Aylan bebeğin fotoğrafını gösterdi. Erdoğan'ın yanında AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın da yer alması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap etti. Geçmiş yıllarda ifade ettiği, “Dünya beşten büyüktür” açıklamasını tekrar eden Erdoğan, “Zihniyetimizi değiştirme zamanı çoktan gelmiştir” dedi.

“Suriye krizini artık sona erdirmenin zamanı gelmiştir” diyen Erdoğan, “Suriye’de IŞİD’e en büyük darbeyi vuran ülke Türkiye’dir. Beş milyon sığınmacıya biz ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını karşılamaya imkanı yoktur” açıklamasını yaptı. Erdoğan, Türkiye’deki mülteciler ile ilgili konuşurken Aylan bebeğin fotoğrafını kürsüden gösterdi. 2015 yılında yaşamını yitiren ve cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Suriyeli bebek hakkında, “Dünya Aylan bebeği çok çabuk unuttu. Aynı durum sizlerin de başına gelebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’ Genel Kurulu’na gösterdiği kartonetlerden birinde Suriye sınırında oluşturulan güvenli bölgenin detayları yer alıyordu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap eden Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki PKK/YPG terör yapılanması ortadan kaldırılmalıdır. Güvenli bölgeye mültecileri yerleştirebiliriz. Bunun adımlarını birlikte atmalıyız. Bunu Türkiye tek başına karşılayamaz. Mültecileri çadır kentlerden konteyner kentlerden çıkarıp buralara yerleştirebiliriz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin haritası göstererek BM’ye seslendi. Erdoğan, “Birleşmiş Milletler’den soruyorum. İsrail devletinin sınırları neresidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adaletsizliğin yaşandığı yerlerden biri İsrail’in işgali altındaki Filistin’dir. Mevcut İsrail yönetimi insanlığın tüm değerlerini ayaklar altına alıyor. Türkiye mazlum Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir” dedi.

Doğu Akdeniz konusunda ise, “Akdeniz havzası daha başka sorunlarla karşı karşıyadır. Kıbrıs meselesi Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözülemedi. Türkiye Kıbrıs’ta garantördür, Yunanistan garantördür, İngiltere garantördür. Kıbrıs’taki sorunun sıfır garantiyle çözülebileceğini söyleyenlerin kötü niyetli olduğu ortadadır” dedi.

Nükleer silahlanma hakkında “Nükleer güç ya herkes için yasak ya da herkes için serbest olmalıdır” diyen Erdoğan, gelecek yıl yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığı’na talip olduğunu dile getirerek eski AB Başkanı ve Büyükelçi Volkan Bozkır’ı aday gösterdiğini duyurdu.

Erdoğan'dan BM konuşması öncesi dikkat çeken paylaşım İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan BM konuşması öncesi dikkat çeken paylaşım

YILDIRIM DA SALONDAYDI

BM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra salonda bulunan Binali Yıldırım da dikkat çekti. Yıldırım’ın adı bir süredir Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevi için konuşuluyor.

Erdoğan ve Yıldırım BM Genel Kurulu’nda – Reuters

Yıldırım’ın hükümette bir görevi bulunmadan BM Genel Kurulu’na AKP İzmir Milletvekili olarak gitmesi şaşkınlık yarattı ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı için aday olduğu söylentilerini yeniden gündeme getirdi.