Sözcü Plus Giriş

Son dönemin en bomba iddiası: O toprakları satın almak istiyor

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, Başkan Donald Trump'ın Danimarka'dan Grönland Adası'nı satın almak istediğini aktardı.

Sozcu.com.tr
10:39 -
Son dönemin en bomba iddiası: O toprakları satın almak istiyor

Eski ABD başkanlarından Harry Truman, 1946’da 2,160 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük adası olan, yüzde 81’i buzullarla kaplı Grönland’ı 100 milyon dolara satın almak istemiş, Danimarka bu teklifi reddetmişti.

Trump’ın Grönland’ı satın alma fikrini, ilkbaharda bir yemekte konuklardan birinin Danimarka’nın özerk statüdeki adaya her yıl aktardığı 500 milyon dolarlık kaynağı bulmakta zorlandığını söylemesinden sonra gündeme getirdiği ve Beyaz Saray’daki danışmanlarına konuyu araştırma talimatını verdiği öne sürülüyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; daha sonra çeşitli vesilelerle konuyu yeniden gündeme getiren Trump’ı, sadece 55 bin kişinin yaşadığı adanın doğal kaynakları ve jeopolitik öneminin cezbettiği belirtiliyor.

ALASKA MİRASINI AKILLARA GETİRDİ

Wall Street Journal’a göre danışmanları Trump’a bu konuda destek verdi ve ABD Başkanı’nın 1867’de Rusya’dan Alaska’nın 7,2 milyon dolara satın alınması gibi bir siyasi miras bırakabileceğini söyledi.

1,5 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü olan Alaska’ya ödenen paranın bugünkü değerinin 2018 rakamlarıyla 108 milyon dolar olduğu hesaplanıyor.

Son güncelleme: android-time 14:43 16.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more