Sözcü Plus Giriş

Fransız haber ajansı AFP, son dakika haberi olarak servis ettiği haberde 1995-2007 yılları arasında ülkenin cumhurbaşkanı olarak görev yapan Jacques Chirac’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu.  Cumhurbaşkanlığı görevinden önce başbakan olarak görev alan Chirac bir süre Paris Belediye Başkanı olmuştu.

87 yaşındaki Chirac’ın ölüm haberini damadı da doğruladı. İki dönem cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Chirac, görevi sırasında 7 yıllık cumhurbaşkanlığı süresini 5 yıla indirmiş ve ülkesinin birimini Fransız frangından Euro’ya çevirmişti. 2003’teki Irak Savaşı’na karşı olan dünya liderlerinden biri olan Chirac, “Savaş her zaman son çaredir. Savaş her zaman başarısızlığın kanıtıdır. Ölüm ve sefalet getirdiği için her zaman en kötü çözümdür” ifadesini kullanmıştı.

Chirac eşi Bernadette ve kızı Claude ile birlikte.

Bir dönem Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini destekleyen Chirac bunun ön koşulu olarak Ankara’nın sözde Ermeni soykırımını tanımasını göstermişti. Chirac geçmişte Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme yetkinliği olduğunu da dile getirmiş fakat AB’nin getirdiği kriterlere uyulması gerektiğini vurgulamıştı.

2007 yılında çekilen bu fotoğrafta Chirac görevinin son günlerini yaşarken Merkel de başbakanlığının henüz 2’nci yılındaydı.

Ayrıntılar geliyor…

Son güncelleme: 12:20 15.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more