ABD’den F-35’ler için yeni bir açıklama!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'ye ait bir F-35 uçağının teslimatının yapılarak eğitim için Luke Hava Üssü'ne gönderildiğini, diğer uçağın da yarın gönderileceğini açıkladı.

ABD’den F-35’ler için yeni bir açıklama!

Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, “Türkiye’ye ait bir F-35 uçağının daha teslim edilerek Luke Hava Üssü’ne gönderildiğini ve diğerinin ise yarın gönderileceğini teyit ediyorum” dedi. ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımı konusundaki kaygılarını yineleyen Pahon, şu anda Türkiye’ye F-35 ile ilgili malzemelerin sevkiyatını durdurduklarını ve bu konuda herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

ABD'den ılımlı F-35 açıklaması İlginizi Çekebilir ABD'den ılımlı F-35 açıklaması

“EĞİTİMDE DEĞİŞİKLİK YOK”

Türk pilotlarının eğitimlerine ilişkin ise Pahon, “Türk pilotlarının eğitimleri konusunda herhangi bir değişiklik yok. Eğitimler devam edecek.” şeklinde konuştu. Böylece, Türkiye’nin mülkiyetine geçen F-35 uçaklarının sayısı 4’e çıkmış oldu. Daha önce mülkiyeti Türkiye’ye geçen 2 F-35 uçağıyla ilgili eğitim süreci Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde devam ediyor. Luke Hava Üssü’ndeki eğitim süreci 1 ile 2 yıl arasında sürüyor.

Son dakika: Türk pilotların ABD'deki F-35 eğitimi durduruldu İlginizi Çekebilir Son dakika: Türk pilotların ABD'deki F-35 eğitimi durduruldu

Pentagon Sözcüsü Charles E. Summers da gün içinde Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Türk pilotlarının Luke Hava Üssü’nde F-35 eğitimlerinin devam edeceğini açıklamıştı. AA