Brexit anlaşması üçüncü kez reddedildi!

İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile vardığı çıkış anlaşması, Avam Kamarası'nda üçüncü kez reddedildi. 286 lehte oya karşı 344 aleyhte oy çıktı.

Brexit anlaşması üçüncü kez reddedildi!

Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) tarihi olarak belirlenen 12 Nisan’a 2 hafta kala, Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı ve her reddedilişinde AB ile üzerinde makyaj yaptığı anlaşma bir kez daha parlamentoyu aşamadı.

Brexit anlaşması Avam Kamarası’nda üçüncü kez reddedilirken bu kez arada 58 oy fark vardı. Anlaşma daha önce ocak ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddedilmişti.

Son dakika... İngiltere Başbakanı May: İstifaya hazırım İlginizi Çekebilir Son dakika... İngiltere Başbakanı May: İstifaya hazırım

Bu sonuçla May’in Brexit politikası çökerken; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Britanya’nın en azından yakın geleceği için büyük bir belirsizlik oluştu.

Üçüncü yenilginin ardından yüzü kıpkırmızı şekilde konuşan May, bunun çok ciddi sonuçlarının olacağını söyleyip “Korkarım bu sürecin parlamentodaki sınırlarına varmış bulunuyoruz” dedi.

Muhafazakar Parti lideri, ülkenin 12 Nisan’da ‘yasal yükümlülük’ olarak AB’de ayrılacağını ve bunun da anlaşmasız Brexit’i önlemek amacıyla yeni bir yasal düzenleme yapmak için yeterli zamanın kalmadığı anlamına geldiğini dile getirdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ilk açıklaması “Theresa May gitmek zorunda, gelecekte belirsiz bir tarihte değil, hemen şimdi” oldu. Corbyn erken seçim çağrısında bulundu.

İngiltere'de Brexit için büyük yürüyüş! İlginizi Çekebilir İngiltere'de Brexit için büyük yürüyüş!

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Yasal olarak AB’den ayrılış tarihi 29 Mart yani bugün olarak öngörülüyordu. Ancak AB’nin Brexit’in daha ileri bir tarihe ertelenmesi talebine şartlı onay vermesi sonrası Avam Kamarası da çıkış tarihini ertelemeyi kabul etmişti.

AB, anlaşmanın parlamentodan geçmemesi halinde Britanya’nın 12 Nisan’da birlikten ayrılması gerektiğini, ancak anlaşma parlamentodan geçerse Brexit’in 22 Mayıs’a kadar erteleneceğini açıklamıştı.

Britanya mevcut koşullarda ya AB’den Brexit’in bir süre daha ertelenmesini isteyerek mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak ya da AB’den anlaşma olmadan ayrılacak.

Ancak Londra’nın Brüksel’den Brexit’in 22 Mayıs’tan sonraki bir tarihe ertelenmesini talep etmesi halinde birlik üyesi 27 ülkenin de buna onay vermesi gerekiyor.

Brexit önergelerinin hiçbiri destek görmedi! İlginizi Çekebilir Brexit önergelerinin hiçbiri destek görmedi!

BUGÜN NE OYLANDI?

Üçüncü kez reddedilen taslak anlaşmada, serbest dolaşımın sona ermesi ve AB ile Britanya arasında ‘tek gümrük bölgesinin’ kurulması, Britanya’nın AB’den ayrılmasının ardından 21 aylık bir geçiş sürecine geçilmesi öngörülüyordu.

Britanya-AB ilişkilerinin geleceğini düzenleyen siyasi deklarasyon, bugün oylanmadı.

Daha önceki ilk iki oylamada taslak metinle birlikte oylanan, ancak bugünkü oturumda oylamaya sunulmayan siyasi deklarasyonda, Britanya-AB ilişkilerinin geleceğine dair düzenlemeler yer alıyordu.