Sözcü Plus Giriş

Trump’tan skandal Suriye açıklaması: Kürt güçlerini korumak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump Suriye'den çekilme planı hakkında açıklamalarda bulundu. Trump "Bölgeden çekilsek bile Kürt güçlerini korumak istiyorum" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:14, 09/01/2019
Trump’tan skandal Suriye açıklaması: Kürt güçlerini korumak istiyoruz

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı, terör örgütü YPG/PKK ile ortaklık kuran ve kısa bir süre önce IŞİD’i yendiklerini ilan ederek bölgedeki asklerini evlerine yollayacağını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, skandal bir açıklamaya imza atarak Türkiye’ye karşı faaliyet yürüten terör örgütleri için, “Belli bir süre içinde Suriye’den çekileceğiz. Suriye’den çekilsek bile Kürt güçlerini korumaya devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirNew York Times'a konuşan yetkililer: 4 ayda Suriye'den ayrılacakNew York Times'a konuşan yetkililer: 4 ayda Suriye'den ayrılacak

“4 AY SÜRE VERMEDİK”

Beyaz Saray’da gerçekleşen kabine toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den ABD askerlerini çekme kararıyla alakalı olarak, çekilmenin tamamlanması için 4 aylık bir takvim vermediğini söyledi. Hafta başında ABD medyası Trump’ın çekilme için 4 aylık bir süre verdiği iddiasında bulunmuştu.

Öte yandan Trump, YPG/PKK’nın Suriye’de İran’a petrol satmasından rahatsız olduklarını da konuşmasına ekledi.

İlginizi ÇekebilirTrump'tan 'Meksika duvarı'nın finansmanına ilişkin açıklamaTrump'tan 'Meksika duvarı'nın finansmanına ilişkin açıklama

 

Yayınlanma Tarihi:21:33,