Sözcü Plus Giriş

Hollanda’daki saldırgan Gökmen Tanış yakalandı

Hollanda’nın Utrecht Kenti’ndeki Odunrijn Hastanesi yakınlarındaki tramvay durağında halasını infaz edip kurtarmaya çalışan iki kişiyi daha öldüren ve 5 kişiyi yaralan 37 yaşındaki Yozgat doğumlu Gökmen Tanış, akşam üzeri yakalandı.

Ali GÜLEN
20:38 -

Tüm Hollanda ve Avrupa'yı, „terör saldırısı“ diye ayağa kaldıran olay, bu sabah saat 10.45 sıralarında meydana geldi ve büyük yankı uyandırdı.

Gökmen Tanış'ın insanların gözünün önünde katlettiği halasının cesedi, tramvay durağından böyle götürüldü.

HALASINI VURDU, SÜRÜKLEDİ

Tramvay durağında önce, para isteyip alamadığı halasını öldüren Gökmen Tanış, sonra tramvayda, kendisine engel olmak isteyenlere ateş açtı. İddialara göre, bir aile babası ile 19 yaşındaki bir kadını daha öldürdü ve 3’ü ağır 5 kişiyi yaraladı. Diğer ölenlerin arasında Türk olup olmadığı ya da Tanış'ın aile çevresinden başkaları olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Daha önce birçok farklı suça karışan Tanış yakalandı. Reuters

Tanış'ın, halasını infaz ettiği ve yaralıyken bir süre sürükleyerek götürdüğü belirtildi. Bir kadının, “Ben bir şey yapmadım” diye bağırdığını da belirten görgü tanıkları, ”Birini sürüklüyordu. Önce trafik kazası sandık. Sonra birden bire tabancasını çekip gruba doğru hızla koştu. Kadına yardım etmek isteyenlere ya da kadına yeniden ateş edeceğini düşündük. Ceketini giydi ve gitti” diye konuştu.

Tanış Audi marka sivil polis aracına bindirildi. Kaynak: Twitter @maxuitutrecht

TAM BİR SUÇ MAKİNESİ ÇIKTI
Saldırının ardından ülkede terör alarmı verilirken, Alman plakalı kırmızı bir Renault-Clio çalan Gökmen Tanış, kaçtı. Polis, daha önce polise tükürme, hakaret, alkollü araç sürme, mala zarar verme, iki yıl önce bir tecavüz olayı ile, ruhsatsız silah bulundurma suçundan dosyası olan ve 2013‘te de cinayete teşebbüsten hakkında soruşturmalar bulunan Gökmen Tanış'ın kardeşini Kanaleneiland Semti'ndeki evde gözaltına aldı. Ardından Tanış’ın bulunduğu eve operasyon yapılırken, çevre güvenliği için bir de robot kullanıldı.

Türk saldırgan bir evde yakalandı. Operasyon öncesi, bir robot çevre güvenliğinde polise yardım etti.

CİNAYET YERİNİN YAKININDA ELE GEÇTİ
Ardından kısa süre sonra Gökmen Tanış, olay yerinin çok yakınındaki bir evde ele geçirildi ve siyah bir sivil polis aracına bindirilerek götürüldü.
Psikolojik sorunları olan, kriminal bir kişiliğe sahip saldırganın, cinayetleri neden işlediği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Saldırıdan sonra verilen terör alarmı da kaldırıldı. Bu arada saldırganı tanıyanlar, onun radikalleşmediğini ancak çok sorunlu bir kişiliği olduğunu açıkladılar.

İLGİLİ HABERHollanda'da polisinin aradığı Gökmen Tanış'ın babası: Yaptıysa cezasını çeksinHollanda'da polisinin aradığı Gökmen Tanış'ın babası: Yaptıysa cezasını çeksin

DIŞİŞLERİ’NDEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda´nın Utrecht kentinde meydana gelen saldırıyı kınayarak, açıklama yaptı.

Saldırının failinin kim olursa olsun ve hangi saikle gerçekleştirilmiş olursa olsun, şiddetle kınandığı belirtilen açıklamada, “Bu menfur saldırı neticesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bu saldırı karşısında Hollanda halkı ve Hükümeti ile dayanışmamız tamdır” denildi.

Son güncelleme: 12:59 27.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more