Sözcü Plus Giriş

İngiltere başbakanından çok sert ifade: Teslimiyet yasası

İngiltere'de Brexit gerilimi tırmanıyor... İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci ile ilgili arka arkaya sıcak gelişmeler yaşandı. Önce İngiliz muhalefeti anlaşmasız Brexit'i önlemeye yönelik kritik oylamayı kazandı. Böylelikle Parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif kabul edildi. Bunun ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Johnson muhalefet liderine parlamentoda, "Yolunmuş tavuk" ve "muhallebi çocuğu" gibi ifadeler kullandı.

Sozcu.com.tr
14:37 -
İngiltere başbakanından çok sert ifade: Teslimiyet yasası

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden sancılı bir şekilde ayrılma süreci devam ediyor… İngiltere Başbakanı Theresa May’in bu süreci yönetememesi sonrasında koltuğu kısa bir süre önce devralan Boris Johnson zor günler geçiriyor.

Dün gece anlaşmasız Brexit’e karşı çıkan milletvekilleri kritik oylamayı kazanarak Boris Johnson’ı zor durumda bıraktı. Yaşananların ardından Johnson, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e çağrıda bulundu. Johnson, Corbyn’in 15 Ekim’de erken seçimi kabul etmesi çağrısı yaptı.

İLGİLİ HABERİngiltere son yılların en büyük kriziyle karşı karşıyaİngiltere son yılların en büyük kriziyle karşı karşıya

İşçi Parti’nin anlaşmasız Brexit planı hakkında, “Teslimiyet tasarısı” açıklaması yapan Johnson, “Bu hükümet 31 Ekim’de bu ülkeyi Avrupa Birliği’nden çıkaracak ve bunun önündeki tek engel muhalefet lideri Corbyn tarafından gündeme getirilen ‘teslimiyet tasarısı’dır” dedi.

Öte yandan Johnson konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Corbyn’e meydan okuyarak, “Eğer bu tasarı geçerse 15 Ekim’de bir seçime gidilmesini kabul etmesini istiyorum” dedi. Johnson, parlamentodaki konuşmasında daha sonra vites artırarak rakibi Corbyn’i adeta yerin dibine soktu. Johnson, erken seçim planı hakkında, “Burada sadece tek bir yolunmuş tavuk görüyorum… o da şurada oturuyor” diyerek Corbyn’i işaret etti.

Johnson, ayrıca İşçi Partisi liderinin anlaşmasız Brexit gündemde kalktığı zaman seçime gidilebileceğinin sinyalini vermesi üzerine, “Muhallebi çocuğu” dedi.

Son güncelleme: 17:54 04.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more